Kalkan balığının fiyatı uçtu, vatandaş anca tezgahta görüyor: 'Çocuklarımıza da ansiklopedilerde gösterebiliriz'

Kalkan balığının fiyatı uçtu, vatandaş anca tezgahta görüyor: 'Çocuklarımıza da ansiklopedilerde gösterebiliriz'

Sinop'ta nadir olarak avlanan kalkan balığının kilosu iriliğine göre 750 liraya kadar çıktı. Sinoplu vatandaş “Evimizde hiç eksik olmayan balıktı ama bugün anca tezgahta görüyoruz. Çocuklarımıza da ansiklopedilerde gösterebiliriz bu vaziyette olursa” diye konuştu.

Sinop'ta nadir olarak avlanan kalkan balığının kilosu iriliğine göre 750 liraya kadar çıktı. Balıkçı İbrahim Çoşkunarslan, "Nerden baksan tezgahtaki kalkanların toplam fiyatı 20-25 bin lira. Bunu kim alacak, zenginler alacak. Şu anda fiyat yüksek olduğu için kimse rağbet etmiyor. Fiyatlar yüksek" dedi.

Sinoplu vatandaş ise “Evimizde hiç eksik olmayan balıktı ama bugün anca tezgahta görüyoruz. İnşallah çocuklarımıza da ansiklopedilerde gösterebiliriz bu vaziyette olursa” diye konuştu.

Sinop açıklarında avlanan 2-3 ve 4 kilogramlık kalkan balıkları iriliğine göre kilogramı 600 ve 750 TL’den satışa sunuldu. Balıkçı İbrahim Çoşkunarslan, balıklarda eskisi gibi bolluk yaşanmadığını belirterek şunları söyledi:

"Fiyat yüksek olduğu için kimse rağbet etmiyor"

"Kalkan balıkları bu aralar biraz pahalı. Kilogramı 600 liradan başlıyor, 750 liraya kadar çıkıyor. Tabi bunlar boyuna göre. Balık irileştikçe parası da o kadar yüksek oluyor. Şu anda iri kalkan balıklarının kilogramı 750 lira, ufak balıkların kilogramı 600 lira. Şu anda tezgahta toplam 30 kilogram kalkan var. 4 kilogramlık kalkan var. 1 kilogram 700 gram, 2 kilogram 500 gram, boyuna göre değişiyor. Nerden baksan tezgahtaki kalkanların toplam fiyatı 20- 25 bin lira. Bunu kim alacak, zenginler alacak. Şu anda fiyat yüksek olduğu için kimse rağbet etmiyor. Fiyatlar yüksek. Alım gücü zayıf tabi ki de."

"Çocuklarımıza da ansiklopedilerde gösterebiliriz"

Balıkçı tezgahına gelen Engin Kan ise şunları söyledi:

"Kalkan balığının kilogramı 750 lira. Ben bunu nasıl alabilirim, mümkün mü? 750 lirayı buna verdikten sonra geri kalan 1 ayımda ben ne yiyeceğim? Kazandığım ne ki? Ne kazanıyoruz ki bu paraları vereceğim? Özlediğimiz bir lezzet evet. Çocukluğumuzun lezzetleri. Evimizde hiç eksik olmayan balıktı ama bugün anca tezgahta görüyoruz. Çocuklarımıza da ansiklopedilerde gösterebiliriz bu vaziyette olursa."