'Kamera arkası' anlatıyor: Dizinin ödemesi 2 ay sonra geliyor

'Kamera arkası' anlatıyor: Dizinin ödemesi 2 ay sonra geliyor
Bugün, 14 Kasım Dünya Sinema Günü. Film ve dizilerin kamera arkasında çalışan set emekçilerinin birçok sorunu mevcut.

Uzun saatler boyunca düşük ücrete çalışmak zorunda kalan sinema ve televizyon alanında çalışan set emekçileri çalışma koşullarından şikâyetçi.

Cumhuriyet'ten Cengiz Karagöz'e konuşan Sinema Televizyon Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Demirbilek, set emekçilerinin proje bazlı çalıştıkları için düzenli bir çalışma yaşamlarının olmadığını söyledi.

“Üç ay çalışıp altı ay yaşamaya çalışıyoruz” diyen sendika başkanı, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda eksikliklerin yaygın olduğunu vurguladı. Demirbilek çalışma koşullarını “Set çalışanları iş yetiştirme telaşıyla ancak ayakta yemek yiyebiliyorlar” diyerek anlattı

'EMEKLİLİK HAYAL GİBİ'

Sendikal mücadelenin önemine vurgu yapan Demirbilek, “İş garantisi yok. Sigortamız çalıştığımız gün sayısı kadar yatıyor. Sigorta primlerimiz gerçek hak edişler üzerinden yatmıyor. Emeklilik konusu ise hayal gibi duruyor” ifadelerini kullandı.

Düzensiz ödemelerin bu sektörde yaygın olarak göründüğünü belirten 35 yıllık set emekçisi Hakan Tınmaz ise sektördeki taşeron firmaların çalışanları olumsuz etkilediğini belirtti. Tınmaz, “Ücretler emeğimizin karşılığını tam anlamıyla karşılamıyorken bu ücretlerin düzensiz ödenmesi de insanları zora sokuyor. Hâlâ bir sezon dizi çekiminin ödemelerini yedi-sekiz hafta geriden geldiğini görebiliyoruz” dedi.

ÖDEME DÜZENSİZ

Reji Asistanları Platformu’ndan Ural Cemre Doğan, ödemelerdeki düzensizliklere dikkat çekti.

Doğan, “Ödememizi iş bittikten haftalar sonra alıyoruz. Bizleri serbest meslek erbabı olarak gören yapım şirketleri, ön hazırlık sürecinde sigorta yapmamak konusunda hâlâ direnç gösteriyorlar. Ancak bizler işçiyiz ve çalıştığımız gün kadar sigortamızın yapılmasını istiyoruz” diye konuştu. Kamera operatörü olarak çalışan Akay Özkoç ise bu sektörde çalışan emekçilerin yaz kış ağır koşullarda çalıştıklarını belirterek “İş yetiştirme telaşıyla yoğun tempoda çalışmak iş kazalarına sebep olabiliyor” dedi. (Kısa Dalga)

Gündem