Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı

Kamu bankaları Rus ödeme sistemi Mir'den çıktı

İş Bankası ve DenizBank'ın ardından Ziraat, Vakıf ve Halk bankaları da Rusya'nın Mir ödeme sisteminden çıktı.

Kamu bankalarının, Rusya'nın yerel ödeme sistemi Mir uygulamasının kullanımını durdurdukları bildirildi.

İş Bankası ve DenizBank, Mir uygulamasının kullanımını durdurduklarını duyurmuştu.

İki bankanın ardından Ziraat, Vakıf ve Halk bankaları da Mir'den çıktıklarını duyurdu.

Amerikan Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi, Mir ödeme sistemini kullanan finansal kuruluşlara yaptırım uyarısı yapmıştı.

MİR KARTINI CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 6 Ağustos’ta Soçi'de Rusya lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından, dönüş yolunda gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya ile ruble ile alışveriş yapılması konusundaki mutabakat için "Sayın Putin'le ruble üzerinde mutabık kaldık. Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da tabii Türkiye-Rusya arasında mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya'ya ve Türkiye'ye inşallah kazandıracak" demişti.

5 Türk bankasının Rusya'nın Mir kartı konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Erdoğan, "Burada da çok ciddi gelişmeler var. Bu da tabi Rusya'dan gelen turistleri çok çok rahatlatan bir süreç. Onlarla alışverişini, otel ödemelerini yapabiliyorlar. Bu da tabi hem onlar için hem bizim için çok çok rahatlatıcı bir sistem. Bu ziyaretimizde Rusya Merkez Bankası Başkanı ile bizim Merkez Bankası Başkanımız da görüşmelerini yaptılar" diye konuşmuştu.