'Kanal İstanbul'un altından geçecek demiryolu projesine başladık'

'Kanal İstanbul'un altından geçecek demiryolu projesine başladık'

Kanal İstanbul ile ilgili gelişmeleri anlatan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, "Özellikle demiryolu tarafında Kanal İstanbul’un altından geçecek olan Halkalı-Ispartakule Demiryolu projesine başladık" dedi.

Karadeniz ve Marmara'yı tehlikeye atacağı için tepki gören Kanal İstanbul projesiyle ilgili iktidarın çalışmaları sürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul için hem demiryolu hem de karayolu çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Karaismailoğlu, "Özellikle demiryolu tarafında Kanal İstanbul’un altından geçecek olan Halkalı-Ispartakule Demiryolu projesine başladık. Yine Sazlıdere Köprüsüyle Başakşehir-Bahçeşehir-Hadımköy Otoyolu Projesini Kanal İstanbul’a göre projelendirerek başlandı ve çalışmaları devam ediyor’’ açıklamasını yaptı.

'UKRAYNA'DAKİ MAYINLARIN SERBEST BIRAKLIMASI GARİP GELİYOR'

Ukrayna'dan İstanbul Boğazı'na sürüklenen mayınlarla ilgili de konuşan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Mayınlara ilişkin 2 tarafta farklı şeyler söylüyor ama o mayınların bu kadar kısa sürede İstanbul yakınlarına kadar gelmesi mümkün değil çünkü Ukrayna’daki mayınların serbest bırakılması bize garip geliyor. O yüzden sürekli mayın tarama gemileri dolaşıyor. Tabi bu da bir endişe yaratıyor.

Ukrayna Büyükelçisi ile istişare yaptık. O gemileri oradan almamız gerekiyor. Başlarda 200’ün üzerinde mürettebat vardı. Bunların bir kısmını tahliye ettik. Şimdi 90 tane daha mürettebat var ama onlar tahliye talebinde bulunmadılar." (Kısa Dalga)