Kansorejen iddiası: Johnson & Johnson bebek pudrası satışını durduruyor

Kansorejen iddiası: Johnson & Johnson bebek pudrası satışını durduruyor

Johnson & Johnson bebekler için talk bazlı pudra üretimini ve satışını küresel çapta tamamen durduracağını açıkladı.

Kansere yol açtığı öne sürülen Johnson's bebek pudrası da dahil talk minerali bazlı ürünleri nedeniyle şirkete on binlerce dava açılmıştı.

euronews.com'daki habere göre Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli şirketten yapılan açıklamada, "Dünya çapında yaptığımız portföy değerlendirmesi kapsamında, ticari olarak tamamen mısır nişastası bazlı bebek pudrası portföyüne geçiş yapma kararı aldık. Bu dönüşümün bir sonucu olarak 2023'te küresel ölçekte Johnson's talk bazlı bebek pudrası üretimi ve satışı durdurulacak" ifadeleri kullanıldı.

Johnson & Johnson iki yıl önce Kanada ve ABD'de ürünün güvenliğine ilişkin "yanlış bilgiler" ve yasal zorluklar nedeniyle talebin azaldığını söyleyerek talk bazlı pudra satışını durdurmuştu.

Johnson & Johnson hala talk bazlı ürünlerinin güvenli olduğunu savunuyor. Yapılan açıklamada, "Kozmetik talk ürünlerinin güvenliğine dair duruşumuz değişmedi. Dünyanın dört bir yanındaki tıp uzmanlarının talk bazlı Johnson's bebek pudrasının güvenli olduğunu, asbest içermediğini ve kansere neden olmadığını doğrulayan onlarca yıllık bağımsız bilimsel analizlerinin arkasındayız" ifadeleri kullanıldı.