Kantin kiralarına zam sınırı: Satılan ürünlere indirim gelebilir

Kantin kiralarına zam sınırı: Satılan ürünlere indirim gelebilir

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul kantinlerine zam sınırı getirildiğini belirterek, 'ürünlerdeki indirimin de takip edileceğini' söyledi.

Kocaeli Valiliği'ni ziyaretinin ardından konuşan Özer, eğitim yılı boyunca okullardaki kantinlerin kira artış oranını sabitlediklerini söyledi.

Bakan, iki haftadır kantinlerin kira artışı ve ürünlerin fiyat artışlarıyla ilgili şikayetler almaya başladıklarını, bu şikayetlerin parti teşkilatı, esnaf ve sanatkarlar odasından geldiğini kaydetti.

Özer sözlerini şöyle sürdürdü. "Kapsamlı bir şekilde tüm Türkiye'deki kantinlerimizin kira artışlarını incelemeye başladık ve en son Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken'le birlikte kapsamlı bir şekilde değerlendirme yaptık. Bugün maliye bakanıyla da bir görüşme gerçekleştirdim ve öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, okul yönetimimizin, okula gelen velilerimizin okul içerisindeki kantinlerden sağlıklı ve makul fiyatlardan faydalanabilmeleri için 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı boyunca kantinlerdeki kira artışını yüzde 25 artışla sabitleme kararı aldık. İnşallah bugün gerekli yazışmaları da tamamlayıp bilgilendireceğiz ve okul kantinlerimizdeki kira artışlarını bu şekilde sabitlemiş olacağız."

'AMACIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZİN SAĞLIKLI ÜRÜNLERLE BULUŞMASINI SAĞLAMAK'

Bakan Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Amacımız öğrencilerimizin, gençlerimizin, çocuklarımızın, yavrularımızın çok sağlıklı bir şekilde bu hizmetten faydalanabilmeleri, elbette çok makul bir fiyatla bu hizmetten faydalanabilmeleri. Öğretmenlerimizin benzer şekilde, okul yönetimimizin de benzer şekilde. Bu kira indirimini sağladıktan sonra da kantinlerdeki ürünlerin indirimini de okul yönetimlerimiz bizzat takip edecekler. Amacımız kantin işletmecilerini mağdur etmeden en önemlisi o hizmetten yararlanan öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin sağlıklı ürünlerle buluşmasını sağlamak. Aldığımız bu kararın hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu. (DHA)