"Kara para aklama" iddiasıyla gözaltına alınan Bahar ve Nihal Candan kardeşler adliyeye sevk edildi

"Kara para aklama" iddiasıyla gözaltına alınan Bahar ve Nihal Candan kardeşler adliyeye sevk edildi
"Kara para aklama" iddiasıyla gözaltına alınan sosyal medya fenomenleri Bahar Candan ve Nihal Candan kardeşlerin emniyetteki sorguları tamamlandı. Sorgulamada hiçbir suçlamayı kabul etmeyen Candan kardeşler ardından Küçükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi.

Moda yarışması programıyla tanınan sosyal medya fenomenleri Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'n sürdürdüğü ve başlangıcı 2020 yılına kadar giden soruşturma kapsamında 14 Kasım'da gözaltına alınmışlardı.

Gözaltında geçen 2 günün ardından Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’nde Candan kardeşler bugün ifade verdi.

Eski erkek arkadaşı

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, sorguda Nihal ve Bahar Candan’a mayıs 2023’de düzenlenen operasyonda tutuklanan dolandırıcılık çetesinin lideri Onur Apaydın’la ilişkileri soruldu. Nihal Candan verdiği ifadesinde, Onur Apaydın’ın çok eski erkek arkadaşı olduğunu ve uzun süre önce ayrıldığını belirtti.

'Onur Apaydın'ın Kaan Hamzaoğlu olduğunu uzaklaştırma kararı ile öğrendi' iddiası

Onur Apaydın’ın isminin Kaan Hamzaoğlu olarak bildiğini anlatan Nihal Candan, onun hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığını ve bu uzaklaştırma kararını aldırdıktan sonra gerçek isminin Onur Apaydın olduğunu öğrendiğini söyledi.

Güven sağlamak için Candan kardeşler yemeklere gidiyor

Soruşturmada Onur Apaydın'ın tuzağına düşürmek istediği müştekileri lüks restoranlarda ağırladığı, güven sağlamak için de yanına arkadaşları olan Bahar Candan ile Nihal Candan'ı aldığı belirtilmişti. İfadeleri alınırken Candan kardeşlere bu lüks restoranlarda yapılan tanıtımlı yemekler de soruldu. Nihal Candan, o dönem Onur Apaydın’ın kendi erkek arkadaşı olduğu için, erkek arkadaşıyla yemekli yere veya gece kulübüne gittiğini söyledi. Ama bir dolandırıcılık organizasyonun içinde yer almadığını belirtti. Bahar Candan’da o bahsedilen restoranlara birçok ünlü ismin de gittiğini söyledi.

Suçlamaları reddettiler, sorulan isimleri tanımadılar

Dolandırıcılık ve suç gelirlerini aklama suçlamaları kabul etmeyen Candan kardeşlere bazı kişileri tanıyıp tanımadıkları da soruldu. Candan kardeşler söylenen isimleri tanımadıklarını belirti. Bahar Candan’a sosyal medya hesabında "Bir sabah hesabıma 12 milyon para aktarıldı" paylaşımı da soruldu. Bahar Candan o paylaşımda 2 yazacağına yanlışlıkla 12 yazdığını ve amacının espri olduğunu iddia etti.

İfadeleri tamamlanan Nihal Candan kardeşi Bahar Candan ve İsrafil S. bugün Küçükçekmece Adliyesi’ne gönderildi.

1328 yıla kadar hapis

Sosyal medya fenomenleri Bahar ve Nihal Candan kardeşlerin gözaltına alındığı soruşturmanın daha önce başlayan davasında örgüt lideri olduğu iddia edilen Eren Koç'un 400 yıldan bin 328 yıla kadar hapsi istendi.

(Kısa Dalga)