Kara para operasyonu skandalla sonuçlandı: 1 tutuklu 23 kişi serbest!

Kara para operasyonu skandalla sonuçlandı: 1 tutuklu 23 kişi serbest!
13 Haziran’da İstanbul, Muğla, Antalya, Ankara ve Aydın’da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 24 kişiden sadece biri tutuklandı, 23 kişi adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MASAK ve Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 13 Haziran’da İstanbul, Muğla, Antalya, Ankara ve Aydın’da düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 24 kişiden sadece biri tutuklandı, 23 kişi adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Önceki gün İstanbul’da Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan sanıklar ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sanıkların adlarına kurulu şirketlerin kağıt üzerinde olduğu, malvarlıklarının kendileri adına olmadığı ve servetlerinin kaynağını açıklamak gibi bir durum olmadığı yolundaki savunmaları ve MASAK raporunun hatalı olduğuna dair itirazları hakim tarafından dikkate alındı.

Hollandalı “Bolle” lakaplı Jos Leijdekkers’le birlikte çalışan guruba yönelik soruşturma İstanbul Narkotik Şube Müdürlüğü tarafından iki yıldır sürdürülüyordu. Operasyonda tutuklanan sadece Leijdekkers’in kayınbiraderi Abdullah Alp. Ü. oldu. Operasyonda 4 milyon Euro’su nakit olmak üzere yaklaşık 1 milyar liralık malvarlığına ve çok sayıda kripto telefona el kondu.

Türkiye’de saklandığı düşünülen Jos Leijdekkers Europol’in en çok arananlar listesinde ve yerini bildirene 200 bin Euro ödül vaad ediliyor

Kara para soruşturması 2018 yılında başlayan ve 2019 yılında 937 kilo eroin, 103 kilo kokain ve 750 bin adet ecstasy’nin yakalandığı operasyonun devamıydı. Bu operasyonda beşi firari 11’i tutuklu 25 sanığın İstanbul’da bulunan Türki cumhuriyetlerden birinin başkonsolosluğuna ait araçlarla diplomatik pasaporta sahip iki sanığın Türkiye’den Avrupa’ya eroin götürdüğü, Türkiye’ye kokain soktuğu iddia ediliyordu. Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklara 1 ile 156 yıl arasında hapis cezası isteniyordu. Davanın ilk duruşmasında tutuklu sanıklardan kriptolu telefon ile yakalanan ve adamlarında 270 kilo eroin yakalandığı ileri sürülen ve hakkında 156 yıl hapis cezası istenen Levent S.'nin da aralarında olduğu beş sanık tahliye edilmişti. 13 Haziran’daki kara para operasyonunda tutuklanan Abdullah Alp Ü. 2020 yılındaki bu davada da Naci Y. ile birlikte uluslararası kaçakçılıkla suçlanıyordu ancak tutuklanmadı.
“Şişman” lakaplı Jos Leijdekkers’in 2022 yılında Hollanda’nın en çok aradığı suçlular listesinde yer aldığını ve yerini bildirene 75 bin Euro ödül konduğunu BBC’den Yusuf Özkan duyurmuştu. Bu yılın Mart ayında ödül 200 bin Euro’ya yükseltildi.

Sky ECC kurbanı

2020 yılında şifreleri çözülen ve Balkanlar’dan Dubai’ye kadar pek çok suç operasyonuna olanak veren kriptolu Sky ECC telefonlarının sunucularından ele geçen mesajlar Süper Kartel adı verilen bir yapının Avrupa’ya 30 tondan fazla kokain soktuğunu gösteriyordu. Sky ECC ile deşifre olanlardan biri de Jos Leijdekkers idi. Kriptolu mesajların çözümü Bolle Jos’un Rotterdam ve Antwerp limanlarından Avrupa’ya tonlarca kokain soktuğu ve kazanılan milyonlarca Euro ve yüzlerce kilo altını akladığını gösteriyordu.
Kasım ayında BAE dahil birkaç ülkede ve ABD desteğiyle yapılan Çöl Işığı operasyonu da yine Sky ECC mesajlarının çözümüne dayanıyordu. Bu operasyonda Fas asıllı Hollandalı Ridouan Taghi BAE’de yakalandı. Taghi ve dört adamı Morengo Soruşturmasında 16 kişiyi öldürmekle suçlanıyor. Davanın delilleri arasında 2019 yılında ortadan kaybolan Naima Jillal’in işkence gördüğünü ve öldürüldüğü gösteren fotoğraflar da var ve bu cinayetin Jillal’in Bolle Jos’u ele verdiği için işlendiği düşünülüyor. Taghi avukat Derk Wiersum ve araştırmacı gazeteci Peter R. De Vries cinayetlerinin de emrini vermişti.