Kararın ardından 'Airfryer'a büyük zam kapıda

Kararın ardından 'Airfryer'a büyük zam kapıda

Airfryer ve fritözler için 35 dolar olan gözetim vergisi 100 dolara çıkarıldı. Düzenleme nedeniyle giriş ve orta segmentteki airfryler için ortalama 2 bin lira zam gelmesi bekleniyor.

Bazı küçük ev aletlerinin ithalatında uygulanan gözetim vergisi artırıldı. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ, Resmi Gazete’de dün yayımlanmıştı. Kararın 30 gün içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bu düzenlemeyle birlikte ithal edilen bazı küçük ev aletlerinin fiyatının artması bekleniyor. Fiyat artışından, son dönemde popüler hale gelen airfryerlerin de etkilenmesi bekleniyor.

Milliyet gazetesine konuşan Wiami Home Technology Genel Müdürü Mehmet Hayrettin Yılmaz, airfryer ürün grubunda gözetim vergisinin 35 dolardan 100 dolara çıkarıldığını hatırlatarak, "Siz yurtdışından 10 dolara da ürün alsanız 100 dolar olarak vergisini ödeyeceksiniz. Bu nedenle bu uygulama airfryer’ların ücretini artıracak" diye konuştu.

Bu durumun giriş ve orta segmentteki airfryer modellerini etkileyeceğini söyleyen Yılmaz, "Zaten üst segmentteki modeller bu fiyatlardan geliyordu. Giriş ve orta segmentteki ithal ürünlerin fiyatlarında bin iki bin TL’lik artış olabilir. Bu karar airfryer’da yerli üretimi de teşvik edecek. Yüksek vergi vermek istemeyen mecburen kendi üretme yolunu seçecek. İthal etmek pahalı olacağı için firmalar üretimi düşünecek. Biz de yerli üretimi düşünüyorduk bunu daha hızlandıracağız" ifadelerini kullandı. (Kısa Dalga)