Rus Büyükelçi Karlov suikastı davasında karar: 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet

Rus Büyükelçi Karlov suikastı davasında karar: 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet
Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin davada karar çıktı. 5 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Bir numaralı sanık Fetullah Gülen ve diğer firari sanıkların dosyası ayrıldı.


Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin davada karar çıktı. Mahkeme 3 sanığa 2 kez, 2 sanığa da 1 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi, 6 sanık beraat etti. Davanın bir numaralı sanığı olan Fetullah Gülen ve firari sanıkların dosyası ise ayrıldı.

Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen bir sergide 19 Aralık 2016 tarihinde Rusya Büyük Andrey Karlov’a yönelik suikast davasında karar çıktı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 28 sanık hakkında cezalar açıklandı. Karlov'u öldüren Mevlüt Mert Altıntaş'ın FETÖ'nün "örgüt abisi" olduğu belirtilen Şahin Söğüt, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Karlov'la ilgili örgüte bilgi sızdırdığı belirtilen eski istihbaratçı Vehbi Kürşad Akalın ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl hapis cezası, FETÖ'nün mahrem istihbarat yapılanmasında görevli olduğunu belirtilen Hüseyin Kötüce, ağırlaştırılmış müebbet ile 15 yıl hapis cezası, Büyükelçi Karlov'a yönelik suikast talimatını Altıntaş'a ilettiği belirlenen Salih Yılmaz, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Karlov suikastı davasında aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile Emrullah Uslu'nun bulunduğu firari 9 sanığın dosyalarının ayrılmasına hükmedildi.

(ANKA)

 

Gündem