Kasım ayında en az 33 kadın katledildi

Kasım ayında en az 33 kadın katledildi
KCDP’nin kasım ayı raporuna göre en az 33 kadın katledildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) her ay düzenli olarak hazırladığı raporun kasım ayı verilerini açıkladı. Rapora göre Kasım ayında 33 kadın katledildi. Katledilen 33 kadının 9’u boşanmayı istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi bahanelerle, 2’si ekonomik bahanelerle, 1’i de annesini koruduğu için annesiyle birlikte katledildi. 21’inin ise hangi gerekçesiyle katledildiğinin öğrenilemediği paylaşıldı.

Kadınların çoğunluğunu evli oldukları erkekler öldürdü

Kasım ayında katledilen 33 kadının 14’ü evli olduğu erkek, 4’ü boşandığı, 2’si birlikte olduğu erkek, 2’si ayrıldığı erkek, 2’si birlikte olduğu erkek, 1’i kardeşi, 2’si oğlu tarafından katledildi. 1 kadının kim tarafından katledildiği ise öğrenilemedi. Bu verilere göre bu ay kadınların yüzde 42’si evli olduğu erkek tarafından katledildi.

kim.png

En fazla evlerine öldürüldüler

Bu ay katledilen kadınlardan 23’ü evinde, 3’ü sokakta, 3’ü ıssız yerde, 2’i kamusal alanda, 1’i otelde, 1’i arabada katledildi. Kasım ayında katledilen kadınların yüzde 70’i evlerinde katledildi.

Kasım ayında katledilen kadınların yüzde 20’si ateşli silahla, 7’si kesici aletle, 3’ü boğularak, 1’i darp edilerek katledildi. 2 kadının nasıl katledildiği ise tespit edilemedi Bu ay kadınların yüzde 61’i ateşli silahla katledildi.

'17 kadın aile içerisinde öldürüldü'

Raporda şu ifadeler yer aldı: “İstanbul Sözleşmesi için bunları söyleyen Cumhurbaşkanı 6284 ile övünüyor. Seçim döneminde ittifak ettiklerinin rahatsız olduğu 6284’e dokunamayacaklarının AKP de farkında. 6284 bu ülkedeki kadınların mücadelesiyle kazanıldı, yaşamak için haklarına sahip çıkan kadınlar 6284’e asla dokundurtmayacak. 6284’ü AKP’nin reklam ve propaganda malzemesi haline getirmesine izin vermeyiz. Sizin tek göreviniz 6284’ü uygulamak. Verilerimize göre 2023 yılının ilk 11 ayında gerçekleşen kadın cinayetlerinin %9’unda kadınlar polise veya savcılığa başvurmuş olmalarına rağmen öldürüldüler. Aynı konuşmada kadına yönelik şiddetle mücadelede en büyük fırsatın aile olduğu belirtildi. Sadece Kasım ayında 17 kadın aile içerisinde öldürüldü. 14’ü evli olduğu erkek, 2’si oğlu ve 1’i kardeşi tarafından öldürüldü.”

nerede.jpg

(Kısa Dalga)

Kadın