Katar tezkeresine CHP'den tepki: Elinizi, çocuğunuzu oraya göndermek için kaldırır mısınız?

Katar tezkeresine CHP'den tepki: Elinizi, çocuğunuzu oraya göndermek için kaldırır mısınız?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, milletvekillerine “Gözünüzü kapatın, Katar’ın güvenliğini sağlamak için sizin çocuğunuzun görevli olarak gönderildiğini düşünün. Allah muhafaza başına bir şey geldiğini düşünün. Bu vicdanla bugün gerçekten elinizi, çocuğunuzu oraya göndermek için kaldırır mısınız?” diye sordu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının 22'nci FIFA Dünya Kupası dolayısıyla Katar’a gönderilmesine ilişkin tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi.

"KENDİ EVLADINIZI DÜŞÜNÜN"

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, tezkerenin oylamasından önce şu konuşmayı yaptı:

“Şu andaki iktidarın dış politikası olduğunu düşünmüyorum. Dış politikası olsaydı, Lozan Anlaşması’na aykırı olarak Ege’deki adalar silahlanırken o gün yerinde ve zamanında müdahalenin söz konusu olması gerekirdi. Hem diplomatik hem de gerçekçi bir müdahalenin. Ancak arkadaşlarımdan şunu rica ediyorum; daha önceki olimpiyatlarda yaşanan terör olaylarını hatırlayın. Şimdi bir dünya kupası var. Gözünüzü kapatın, Katar’ın güvenliğini sağlamak için sizin çocuğunuzun görevli olarak gönderildiğini düşünün. Allah muhafaza başına bir şey geldiğini düşünün. Bu vicdanla bugün gerçekten elinizi, çocuğunuzu oraya göndermek için kaldırır mısınız? Bunu düşünürken şunu da düşünün, bizim Türkiye’de dünya kupası olsaydı ve Türkiye’nin güvenliği yetersiz olsaydı, bunu Türkiye’de yaparlar mıydı, diğer ülkeler. Kendi evladınızı düşünün, Türkiye’yi düşünün.” (ANKA)