Kaymakamlığın yıkım kararına, belediyeden 'gücünüz yetiyorsa gelin yıkın' yanıtı

Kaymakamlığın yıkım kararına, belediyeden 'gücünüz yetiyorsa gelin yıkın' yanıtı
Rize’nin Fındıklı ilçesinde sahilde bulunan belediyeye ait umumi tuvalet için yıkım kararı verildi. Duruma tepki gösteren Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, "Bana yık dediğiniz bu tuvaletleri ben yıkmıyorum gücünüz varsa gelin siz yıkın" dedi.

Fındıklı Hayati Aykut parkında bulunan umumi tuvaletler için yıkım kararı verildi. Geçen günlerde Kaymakamlık tarafından Belediyeye bildirilen karara Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu tepki gösterdi. Çervatoğlu bugün bölgede yaşayan vatandaşlarla beraber tuvaletlerin önünde yıkım kararını protesto etti.

"Hamasi siyaset yapanlara söyleyecek söz bulamıyorum"

Ercüment Şahin Çervatoğlu konuşmasında şunları söyledi:

"Hamasi siyaset yapanlara, AKP İlçe Başkanına, diğer siyasi partilerin ilçe başkanlarına,CHP İl ve İlçe Başkanı burada, burada olanlar değil burada olmayanlara, AKP Meclis üyelerine burada olmadıkları için bir şey söylemek istiyorum ama kelime bulamıyorum. Bu binayı birlikte yaptık. Çocukların üstünden siyaset yapmasını bilenlere, Fındıklı’ya hizmet etmeye çalışanların nasıl engellendiğini göstermek için buradayız. İsterdim ki iktidar partisinin temsilcileri Fındıklı’ya hizmet için yapılan bu hizmeti savunmak için burada olsunlar. Ben konuşmazdım kendileri konuşsaydı, AKP’nin reklamlarını yapsaydı, hiç dert değildi ama öyle bir dertleri yok.

"Bu kadar mı insanları sevmiyorsunuz?"

2019 yılında biz yönetime geldiğimizde utandığımız, kimsenin gitmediği bir mekân vardı, kokusundan bile önünden kimsenin geçmediği bir tuvalet vardı. Hep beraber dedik ki meci anlayışıyla Fındıklı’ya yaraşır bir şey yapalım. Hepimiz çivi üstüne çivi çaktık imece ile biz halkımızın hizmetine sunmak için hijyen bir WC ürettik. Ama sen misin bunu yapan, başımıza gelmedik kalmadı. Sen misin halka hizmet veren. Bu kadar mı ötekiyiz, bu kadar mı hainsiniz ilçenize, bu kadar mı insanlarınızı sevmiyorsunuz? Bu çalışmalarımızı hazmedemeyen AKP’liler ve AKP ilçe yönetimi hemen teyakkuza geçti zaten birçok alanda geçtiği gibi. Kimi zaman çöp tenekesini kaldırır kimi zaman bizim yerleri işgal eder, kimi zaman hiç yokken haksız ithamlarda bulunur, hani bizlere ‘hırsızın büyüğü’ diye itham etmiş ya bizim elimizde bir yüzükle bir bilezikle geldik diyen kimse yok. Bir yüzükle gelip de bugün neleri götürenler hangi partide o kendine baksın, kim büyük hırsız o baksın kendine.

"Burayı yıkmaya vicdanımız el vermiyor"

Biz burayı yıkmayacağız sayın kaymakamım, bütün olanaklarınız var bizim bahanemiz makinamız yetmiyor, vicdanımız da yetmiyor yıkmaya. Makinalarınızı alın gelin buyurun yıkın. Samsun’dan Sarp’a kadar engelli hakları savunucuları aradılar. Samsun’dan Sarp’a kadar sahil bandında engellilerin gidebileceği erişilebilir tek tuvaletmiş. Ama siz bu çocuklarımıza karanlık gelecek bırakmak için çaba harcıyorsunuz yeter artık. İkinci yüzyılda Cumhuriyet değerlerimizi, kurucu felsefeyi yarınlara taşıyacak ve yeniden; eşit, özgür, kardeşçe yaşayacağımız bir Cumhuriyeti inşa edeceğiz. Tek adam rejimini mutlaka ve mutlaka en geç haziran ayında ebediyete göndereceğiz."

"Tuvaletin yıkılmasıyla ilgili açıklama yapacağımız aklımıza gelmemişti"

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ise şunları söyledi:

"Fındıklı’da birçok alanda mücadele ettik; HES’lere karşı mücadele ettik, yaşam alanlarına karşı mücadele ettik, bunların hepsiyle ilgili basın açıklaması yaptık. İlk defa Fındıklı’da bir tuvaletin yıkılmaması için basın açıklaması yapacağımız aklıma gelmemişti çok şükür bunu da gösterdiler bize. Fındıklı’da bir komiklik yaşanıyor aslında biz bu sürece çok fazla müdahil olmak istemedik çünkü Fındıklı’nın seçimle seçilmiş olan iradesini yansıtan bir belediye başkanı var, belediye başkanının uygulamaları konusunda çok fazla müdahil olmadık. Ama baktık ki komiklik artık trajediye dönüşmeye başlıyor. Baktık ki artık Fındıklı halkına karşı örgütlü bir saldırı var. Hangi alanda yaparsak yapalım Fındıklı Belediyesi’ni çalıştırmayı hedeflemeyen bir anlayış var. Bu anlayışa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ne Fındıklı halkı yalnızdır ne Fındıklı Belediye Başkanı yalnızdır."

"Kendileri utansın"

Kaymakamlığın tuvaletleri yıkım kararına tepki gösteren Fındıklılı engelli yurttaş Volkan Yıldırım şöyle konuştu:

"Yaklaşık 15 yıldır merkezde yaşamaktayım, bu dönem içerisinde tuvalet ihtiyacımı eve giderek karşılıyordum ta ki 2019 başkanımızın da dediği gibi Mart seçimlerinden sonra burayı inşa ederek erişilebilir bir tuvaletimiz oldu yani bu olayın çok saçma buluyorum acayip trajikomik bir olay. Bundan bir sene önceye kadar eve gidiyordum, evde ihtiyacımı görüp geliyordum. Evimde ta Fındıklı’nın bir ucunda ama şimdi burası olduğu için hem bana hem de diğer engelli vatandaşlarımıza ve normal vatandaşlarımıza tabii çok büyük katkı. Annemin anlattığı kadarıyla burası eskiden ben küçükken yerin altına giriliyordu bu tuvalette ve kokudan içeriye girilecek durumda değildi. Şu an kullanılabilir en iyi durumda ve bu hizmeti yıkmaya çalışıyorlar. Bunlarla kendileri utansın diyorum."

"Başkanımızı çalıştırmak istemiyorlar"

Fındıklı eski Belediye Başkanı Erdoğan Sankur Sarı, "Bu kadar güzel bir tesisi yıkmanın ne anlamı var. Güçleri yetmez yıkamazlar ama olmaz, ben poşet getirdim cebimde poşet var, seksen yaşında hasta adamım ben, bir şey olursa ne olacak hemen çıkaracağım poşeti öyle mi olacak? Bu bizim başkanı çalıştırmak istemiyorlar. Bu ne demektir Fındıklı halkına soğutmak, olmaz" dedi.

Geçimini tuvaletlerden sorumlu olarak çalışmakla sağladığını söyleyen tuvalet görevlisi yurttaş, "Şu anda bütün giderleri belediye karşılıyor. Yıkılmasına karşıyım, yetkililerin vazgeçmesini istiyorum. Bir buçuk TL ücretli tuvalet, ufak ilçe olduğu için yoğun kullanım var. Yıkılmasından taraftar değilim" ifadelerini kullandı.

"Fındıklı'dan ellerini eteğini çeksinler hizmete devam edelim"

Bu tuvaletin şimdi yapılmadığını ifade ederek sözlerine başlayan bir diğer kadın yurttaş ise, “Bu tuvalet şimdi yapılmadı, önceden vardı ve alt geçitten geçemiyorduk sızıntı olduğu için. Restore edildi, revize edildi son modern halini aldı ve insanlar çok mutlu bir şekilde kullanıyorlar emzirme odasına kadar olduğundan ötürü. Bunu şu anda gündeme getirmek, kendilerinin yaptığı tuvaleti gündeme getirmek çok yanlış. Lütfen elini eteğini çeksinler Fındıklı’dan ve hizmete devam edelim" dedi.

"Esnaf nereye gidecek tuvaletini yapacak?"

Rize Fındıklı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şakir Erduran, "Girilmesi mümkün olmayan bir tuvaletimiz vardı, içeride müzik çalıyor, çiçeklerimiz var onları biz kaldırdık. Peki, ben soruyorum şu sahildeki esnaf nereye gidecek? Sahildeki bütün parklarda mutlaka bir tuvalet vardır ama engellilerin girebileceği tertemiz bir tuvalet yoktur. Allah akıl fikir versin ne diyeyim şu anda" diye konuştu. (ANKA)

Gündem