Kdz. Ereğli Kaymakamının sert koronavirüs denetimleri tepki çekti, Valilik açıklama yaptı

Kdz. Ereğli Kaymakamının sert koronavirüs denetimleri tepki çekti, Valilik açıklama yaptı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde kaymakam İsmail Çorumluoğlu'nun, koronavirüs denetimleri sosyal medyada olay oldu. Kaymakam, Kasım ayında yaptığı denetimde üç kadın eczane çalışanına müşteri yokken çay içtikleri için ceza yazdırmış, bir büfeciye kızıp maskesini tezgaha fırlatmıştı. Valilik de görüntülerle ilgili açıklama yaptı.

Uşak Valisi’nin ardından Zonguldak Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun sert koronavirüs denetimleri tepki topladı. Geçtiğimiz Kasım ayında denetleme sırasında bir eczaneye ceza yazılması talimatını veren Kaymakam Çorumluoğlu’nun eczane görevlileri ile diyaloğu Twitter'da gündem oldu. Kaymakam, denetimlerde bir büfeciye de kızarak tezgaha maskesini fırlatmıştı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da görüntülere tepki gösterdi.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, Kdz. Ereğli’de eczane görevlileri, çay ve su içtiklerini, bu yüzden maskelerini aşağı indirdiklerini belirterek ceza yazılmasına tepki göstermeleri üzerine, Kaymakam Çorumluoğlu, verilen cezaya itiraz edebileceklerini belirterek eczaneden ayrılmıştı.

Görüntüler, Show TV'de haber olmuştu.
Zonguldak Valiliği açıklama yaptı

Haberler üzerine Zonguldak Valiliği de denetim görüntülerinin yeni olmadığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Bazı sosyal medya hesapları üzerinden bugün servis edilen “biz tutanak düzenleyelim, siz itiraz edersiniz” başlıklı paylaşımlarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1 yılı aşkın bir süredir tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını, gerek hızlı bulaşıcılığı gerekse bilhassa yüksek yaş grupları ve kronik rahatsızlıkları bulunan vatandaşlarımız üzerindeki ölümcül etkisi nedeniyle kamu sağlığı açısından çok ciddi bir risk oluşturmaktadır.

Covid-19 salgını kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri üzerine Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda gerekli tedbir ve kurallar belirlenmekte ve aziz milletimizin feraseti ve fedakarlığıyla birlikte başta sağlık çalışanları olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından toplumsal bir mücadele yürütülmektedir.

Bu kapsamda Ereğli ilçemizde de denetim çalışmaları Kaymakamlığımızın koordinesinde tüm kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idare birimleri, meslek odaları ve kolluk kuvvetlerinden oluşturulan ekiplerimiz tarafından kesintisiz şekilde sürdürülmektedir. Denetim çalışmalarının etkinliği ve sürekliliğini takip ve kontrol amacıyla bu faaliyetlere başta kaymakamımız olmak üzere tüm daire amirlerimiz de bizzat sahada eşlik etmektedirler.

İçişleri Bakanlığımızca yayımlanan Genelgelerle esasları belirlenen denetim çalışmalarının temelini rehberlik edici fonksiyon oluşturmakta olup saha denetimlerinde öne çıkarılmak istenilen ana husus toplumsal sorumluluk çerçevesinde duyarlılığın en üst seviye yükseltilmesidir.  

Kamuoyuna bugün yaşanmış gibi sunulan hadise 26 Kasım 2020 tarihli denetimler sırasında gerçekleşmiştir. Üzerinden üç aydan fazla süre geçen bir diyaloğu içerisinde bulunduğumuz kontrollü normalleşme döneminde ve esasını rehberliğin oluşturduğu dinamik denetim modeline geçilen bir sürecin başlangıcında gündeme getirmek iyi niyetli bir yaklaşım olmayıp,  bu tür gerçeğe aykırı spekülatif haber ya da paylaşımlar denetim faaliyetlerinin etkinliği üzerinde ciddi riski oluşturmaktadır.

Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu, bireysel tutum ve davranışlarımızın ilin risk durumuna ve buna bağlı olarak uygulanacak tedbir seviyelerine doğrudan etki edeceği kontrollü normalleşme döneminde, temizlik, maske, mesafe temel prensipleri ile salgınla mücadele kapsamında alınan diğer tedbirlere toplumsal sorumluluk çerçevesinde tam olarak uyulmasının gündemde yer alması herkes açısından en hayırlısı olacaktır."