Kemal Kılıçdaroğlu: Saray bilmiyor olabilir, ancak devlet geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır

Kemal Kılıçdaroğlu: Saray bilmiyor olabilir, ancak devlet geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye, uluslararası sözleşmelerde AİHM kararlarına bağlı olduğunu beyan etmiş, bu kararları uygulayacağına söz vermiştir. Saray bilmiyor olabilir, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının uygulanmamasına ilişkin sosyal medya hesabı X'ten (Twitter) açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:

resim-2023-09-29-175715553.png

'Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır'

“Anlaşılan o ki Saray Hükümeti, ‘Türkiye’yi daha ne kadar itibarsızlaştırabilirim, daha ne kadar küçük düşürebilirim’ arayışına girmiş. İçeride AYM kararlarını uygulamayarak ‘ben anayasayı tanımıyorum’ diyen Saray, AİHM kararlarını da yerine getirmiyor. Bakmayın ‘dik durma, boyun eğmeme’ yalanlarına… Türkiye, uluslararası sözleşmelerde AİHM kararlarına bağlı olduğunu beyan etmiş, bu kararları uygulayacağına söz vermiştir. Saray bilmiyor olabilir, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır.” (Kısa Dalga)