KESK'ten 'seçim, faiz ve dinselleştirme bütçesi' eleştirisi: Asgari ücret 20 bin TL olmalı

KESK'ten 'seçim, faiz ve dinselleştirme bütçesi' eleştirisi: Asgari ücret 20 bin TL olmalı
KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik 2024 yılı bütçe planına ilişkin yaptığı değerlendirmede, bütçeyi üç noktanın altını çizerek "Seçim, faiz ve dinselleştirme bütçesi" olarak tanımlıyor. KESK asgari ücretin 20 bin TL olmasını talep ediyor.

TBMM'de başlayan 2024 yılı Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri devam ediyor. Bakanlar 2024 yılı için bütçe sunumlarına başladı.

Duvar'dan Didem Mercan'ın haberine göre KESK bütçe görüşmeleri sırasında bir dizi eylem ve etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor.

KESK bakanlık bütçelerinin görüşüldüğü günlerde değerlendirme ve taleplerini içeren basın açıklamaları, basın toplantıları, işyeri faaliyetleri ve eylemlerle ‘'Bütçe süreci eylem etkinlikleri’' düzenleyecek.

Konuya ilişkin konuşan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 2024 yılı bütçesini ‘’Enflasyonist bir seçim bütçesi, faiz bütçesi ve aynı zamanda bir dinselleştirme bütçesi’’ tanımlıyor.

'Seçime yönelik bir bütçe’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik bütçe komisyonuna ilişkin yaptığı değerlendirmede; iktidarın yerel seçimlere yönelik yeni bir bütçe ve politika hazırladığını belirtiyor.

Bozgeyik görüşmelere ilişkin; ‘’Ülkede uzun süreden beri izlenen neo liberal politikalar nedeniyle çoklu bir kriz ile karşı karşıyayız. Ekonomik kriz, siyasal anlamda yaşanan krizler ve ekolojik kriz. Bu ortamda ülkede derin bir yoksulluk yaşanıyor. Enflasyonist, yüksek faiz politikaları ile TL’de yaşanan reel kayıp, alım gücümüzde yaşanan erime; geçinememe, barınamama, sağlıklı beslenmeme ve aşırı borçlanma sorununu derinleştiriyor. İktidar yeniden bir seçim sürecine dönük bütçe ve ekonomik politikalar hazırlamakta. Bunun işaretlerini hem OVP'de hem de 12. Sanayi Kalkınma Planı ve nihayetinde 2024 bütçesinde görmekteyiz’’ diyor.

‘Seçim, faiz ve dinselleştirme bütçesi’

2024 Bütçesini, ‘’Enflasyonist bir seçim ve faiz bütçesi’’ olarak değerlendiren Bozgeyik, ‘’Sermayeye kaynakların daha çok aktarıldığı, buna karşılık sermayeden daha az vergi alınan bir bütçedir’’ diyor.

2024 Bütçesini aynı zamanda ‘’bir dinselleştirme bütçesi’’ olarak tanımlayan Bozgeyik, ‘’Kaynaklarımızın diyanet aracılığı ile tarikat ve cemaatlere aktarıldığı, eğitimin projelerle dinselleştirildiği bir bütçedir. Örneğin; ödenekleri en fazla oranda artırılan kuruluşlardan biri yüzde 154 ile Diyanet İşleri Başkanlığı. DİB’ye 2023’te: 36,2 Milyar TL ödenek ayrılmış iken, 2024’te bu rakam yaklaşık 92 Milyar TL’ye, 2025’te 114 Milyar TL’ye ve 2026’da 131 Milyar TL’ye çıkacaktır’’ ifadelerini kullandı.

‘'Asgari ücret 20 bin TL olmalı’

Var olan ekonomik koşullar içerisinde emekli ve asgari ücretlinin durumunu değerlendiren Bozgeyik, en düşük emekli aylığının açlık sınırının üzerine çekilmesi gerektiğini şu sözlerle anlatıyor:

‘’Bugün ülkemizde açlık sınırının 15 bin TL’ye ulaştığı bir dönemde 7 bin 500 TL ile insanca bir yaşam sürdürmenin koşullarının olmadığı ortada. Yaklaşık 9 milyon emekli benzer durumla karşı karşıya. Emekliler açısından yaşanan sorunların temel kaynağı bu iktidarın sosyal güvenlik sisteminde yarattığı tahribat ve güvencesiz istihdam politikalarından kaynaklanmaktadır. O nedenle yeni demokratik kamusal bir sisteme ihtiyaç vardır. Bu bağlamda mevcut emekli aylıkların gerçek enflasyon oranında artırılmalı en düşük emekli aylığı açlık sınırının üzerine çıkartılmalıdır. Ayrıca kira gıda ve benzeri destekler sunulmalıdır’’.

Ülkemizde ortalama bir ücret haline gelen asgari ücretin de ekim ayı itibari ile 15 bin TL olan açlık sınırının altında kaldığını hatırlatan Bozgeyik, ‘’Asgari ücret ILO normları dikkate alarak belirlenmeli, çalışan bir bireyin yaşam maliyeti üzerinden gerçek enflasyon dikkate alınarak belirlenmelidir. 2024 yılındaki yüksek enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanmalar, yine kira gıda ve ulaşımdaki yüksek enflasyon gözetildiğinde aralık ayında belirlenecek olan asgari ücretin en az 20 bin TL’ye çıkartılması gerekmektedir. Bunun içinde asgari ücret tespit komisyonunun demokratikleştirilmesi gerekmektedir’’ değerlendirmesinde bulunuyor.

Bozgeyik, ‘’Bütçe hakkı aynı zamanda barış hakkına da sahip çıkmak olduğunu belirtebilirim. Bugün dünyanın birçok bölgesinde devam eden bu savaş ve güvenlikçi politikalar bizden toplanan vergilerle yürütülmektedir. O nedenle barış hakkına daha fazla sahip çıkmak gerekmektedir. Bu bağlamda da demokratik emekten ve halktan yana bir bütçe içinde birlikte ortak mücadele etmemiz gerekir. Ve bunun içinde KESK olarak 2 Aralık’ta İstanbul ve Diyarbakır bölge mitinglerimize ve tüm illerde yapacağımız etkinliklere eylemliliklerimize tüm toplumsal kesimleri işçileri emeklileri çağırıyoruz’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Plan ve Bütçe Komisyonundaki görüşmelerin tamamlanmasının ardından 2024 yılı bütçesinin, 4-15 Aralık'ta, TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.

KESK eylem etkinlikleri

KESK’İN 26 Ekim 2023 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanan bütçe süreci eylem etkinlik planı şöyle şekilleniyor:

1- İşkollarımız kendi bakanlık bütçelerinin görüşüldüğü günlerde değerlendirme ve taleplerini içeren basın açıklamaları, basın toplantıları, işyeri faaliyetleri vb, eylem ve etkinlikler,
2- 7 - 15 Kasım 2023 tarihlerinde işyerlerinde toplantılar, formlar, bildiri dağıtımı, stant, sosyal medya çalışması, yerel basın olanaklarının aktif şekilde kullanılması,
3- 15 Kasım 2023 Çarşamba günü tüm illerde alım gücümüzde yaşanan erime, kayıplarımız, zamlar, emek karşıtı bütçe eksenli başta işyerleri olmak üzere yerellerin belirleyeceği yer ve saatlerde “Halktan ve Emekten Yana Bütçe Taleplerimizin” dile getirileceği, diğer emek ve demokrasi güçlerinin de katılacağı kitlesel basın açıklamaları,
4- 27 Kasım - 1 Aralık 2023 tarihleri arası işkolu MYK üyelerinin de katılımıyla işyeri çalışmaları, alan etkinlikleri, emek, meslek örgütleri ve siyasi parti ziyaretleri yapılacak ve bu çerçevede 2 Aralık 2023 Cumartesi günü İstanbul ve Diyarbakır’da bölge mitingleri,
5- Tüm bu eylem ve etkinlikler sonrasında taleplerimizin karşılanmaması durumunda emek karşıtı bütçeye karşı Aralık ayı içerisinde bir günlük hizmet üretmeme eyleminin yapılabilmesi için çalışmalar planlanacaktır. (Kısa Dalga)