KHK'lılara 'yasaklı kişi' uygulaması: Banka sisteminin görüntüsü ortaya çıktı

KHK'lılara 'yasaklı kişi' uygulaması: Banka sisteminin görüntüsü ortaya çıktı
KHK'larla ihraç edilen kamu görevlilerinin kredileri iptal edildi, kredi kartlarına engel konuldu fakat bankalar 'böyle bir uygulamalarının olmadığını' söylüyordu. KHK'lı Çetinkaya'nın yaşadıkları bankalardaki uygulamaların devam ettiğini gösterdi. Hesabına gelen parayı alamayan Çetinkaya'ya bankanın sistemi 'yasaklı kişi' uyarısı verdi. Bu uygulamanın ekran görüntüsü de ortaya çıktı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden ihraç edilen Mazlum Çetinkaya yurtdışından kendi hesabına gönderilen parayı çekmek için bankaya gitti. Ancak bankadaki görevli paranın kendisine verilemeyeceğini iletti. Gerekçe ise ‘yasaklı kişi’ olması.

'YASAKLI LİSTE' UYGULAMASI İFŞA OLDU

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, KHK’li Mazlum Çetinkaya geçtiğimiz günlerde Malatya’daki bir devlet bankasına giderek oğlu tarafından yurtdışından hesabına yatırılan parayı çekmek istedi. Bankadaki memur önce hesabında para olmadığını iletti, daha sonra da kendisine, “Ne iş yapıyorsunuz?” diye sordu. Çetinkaya da bunun üzerine kendisine gönderilen paranın dekontunu görevliye göstererek bir yanlışlık olduğunu ve hesabına yeniden bakılmasını talep etti. Çetinkaya’nın ısrarı sonucunda bankadaki görevli, “Yasaklı TC uyarısı alıyorum” diyerek parayı vermedi.

Çetinkaya yazılı tebligat istedi ancak bu talebi yerine getirilmedi. Bunun üzerine Çetinkaya görevlinin önündeki ekran görüntüsünde yer alan uyarıyı gördü. Ekranda, “… Numaralı müşteri yasaklı listesindedir” ifadeleri yer aldı.

ueaaeua.png

BANKALAR ‘BÖYLE BİR UYGULAMA YOK’ DEMİŞTİ

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yayımlanan KHK’lerle ihraç edilen binlerce KHK’li bankalardan paralarını alamadı, onaylanan kredileri iptal edildi, kredi kartlarına engel konuldu. Bankalar bu uygulamanın olmadığını öne sürdü. Çoğu bankada 'yasaklı TC' listeleri olduğu biliniyor. Ancak bu listenin hangi bakanlık tarafından hazırlandığı ve bankalara gönderildiği ise bilinmiyor.

HDP'Lİ GERGERLİOĞLU, BAKANLIĞA SORDU

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise yaşanan bu sorunları Meclis gündemine taşıdı. Gergerlioğlu, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na şu soruları sordu:

-Vakıflar Bankası’nın KHK ile ihraç edilmiş yurttaşlara yasaklı kişi olduğundan işlem yapmadıkları iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa Vakıflar Bankası’nın işlem yapmamasının nedeni nedir?

-Vakıflar Bankası’nın Mazlum Çetinkaya isimli yurttaşı yasaklı kişiler arasına aldığı iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa Mazlum Çetinkaya isimli yurttaş neden yasaklı kişiler arasına alınmıştır?

-Yasaklı Kişiler nedir? Kimler yasaklı kişilerdir? Bu yasaklı kişiler hangi yurttaşlık haklarından yararlanamamaktadır? Yasaklı kişiyi belirleyen kurum hangisidir?

-Tarafınıza yapılmış bu konu ile ilgili şikayet var mıdır? Varsa kaç adet şikayet vardır? Eğer şikayetler varsa bu konu hakkında yapılmış çalışmalar nelerdir?

-Soru önergesinin yazıldığı tarih itibariyle ülkede bulunan yasaklı T.C. Kimlik numarasına haiz kişi sayısı kaçtır?

-Son 7 yılda kaç yurttaşa yasaklı T.C. Kimlik numarasına sahip denilerek tarafına yatırılan para verilmemiştir?

Gündem