Kılıçdaroğlu ‘affetmeyeceğiz’ demişti: O polis, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında açığa alındı

Kılıçdaroğlu ‘affetmeyeceğiz’ demişti: O polis, Ayhan Bora Kaplan soruşturmasında açığa alındı
Ankara'da öğretmenlere müdahalesi nedeniyle CHP tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulan emniyet müdür yardımcısı Mukadder Kardiyen, Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında açığa alındı.

Suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan ile yakın ilişkileri olduğu iddia edilen, 1. sınıf emniyet müdürü olan eski Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Alp Aslan, açığa alındı.

Aslan’ın yanı sıra, eski Emniyet Müdür yardımcıları Volkan Murat Kaşıkçı ve Mukadder Kardiyen’in de açığa alındığı öğrenildi.

T24'den Asuman Aranca'nın haberine göre Açığa alınan eski Organize Suçlardan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Aslan, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya en yakın isimlerden biri olarak biliniyordu. Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı’na getirilmesinin ardından Aslan, kızak görev olarak tabir edilen polis başmüfettişliğine atanmıştı.

Ankara’da yeraltı dünyasında “Kaplanlar” olarak bilinen suç örgütünü yönettiği iddiasıyla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan ve adamları hakkındaki soruşturmanın yankıları sürüyor. Kaplan’ın tutuklanmasının ardından emniyet ve yargıdaki bağlantılarının araştırılıp araştırılmayacağına ilişkin tartışmalar devam ederken, Ankara Emniyeti’nde çok kritik bir gelişme daha yaşandı. Soylu’nun yakın çalışma ekibindeki isimlerden biri olarak bilinen ve uzun süre Ankara’da Organize Şube Müdürlüğü yapan Alp Aslan’ın açığa alındığı öğrenildi. Aslan’ın yanı sıra daha önce bir süre asayişe de bakan Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan Murat Kaşıkçı ile Mukadder Kardiyen de açığa alınan diğer isimler oldu.

'Bu efeliği affetmeyeceğiz'

Açığa alınan Emniyet Müdür Yardımcı Mukadder Kardiyen'in, Ankara’da özlük haklarının iyileştirilmesi için geçen yıl ağustos ayında bir araya gelen Özel Öğretmenler Sendikası üyesi öğretmenlere yönelik polisin sert müdahalesindeki sözleri ve tavırları tepki çekmiş, CHP Kardiyen hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu da açığa alınan Kardiyen hakkında “Öğretmenlere gaz mı sıktınız, öyle mi? Öğretmenlere şiddet uyguladınız, öyle mi? Öğretmenlere… ‘Al bunu diyen’ o kişi, beni beklesin. Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Gündem