Kılıçdaroğlu, 'cumhurbaşkanı adayı'nı tarif etti

Kılıçdaroğlu, 'cumhurbaşkanı adayı'nı tarif etti
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gelecek seçimde '6'lı masa'nın aday göstereceği cumhurbaşkanı adayını tarif etti.

CHP, İYİ Parti, DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partilerinin oluşturduğu ittifak henüz iktidarın tüm çağrılarına rağmen adayını açıklamadı. Sızan kulislere göre aday ocak ayında açıklanacak ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacak.

Kılıçdaroğlu, Ankara'da Bilkent Üniversitesi'nde üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek sorularını yanıtladı, taleplerini dinledi; çözüm önerilerini anlattı. Kılıçdaroğlu ayrıca CHP Genel Merkezi'nde Kadir Has Üniversitesi Hukuk Kulübü öğrencileriyle de buluştu.

Aday tarifi yaptı

Sorunların tümünü bildiklerini ve tamamını çözeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, 6'lı masanın parlamenter sisteme geçiş konusunda vazgeçme ihtimaliyle ilgili şunları kaydetti: "Seçeceğiniz cumhurbaşkanı adayı egosunun esiri olmayacak. Egosunun esiri olursa; 'Oh ne güzel, bir imzayla her şey oluyor, nereden çıktı bu güçlendirilmiş parlamenter sistem' derse olmaz. O nedenle cumhurbaşkanı adayının; egosunu yenen, devleti bilen, tanıyan ve yine 6'lı masayı çalıştıracak olan, temel bazlı kararları beraber alma sözü verecek birisi olması lazım. Başkanlık sisteminde kalma ihtimali var mı, hayır."

CHP lideri, eğitim sisteminin tamamen iflas ettiğini düşündüğünü belirterek, şöyle devam etti: "Eğitim sisteminin yeniden yapılandırılması lazım. Eğitim alan bir kişinin merak duygusunu büyüten eğitim, düşünmeyi sağlayan bir eğitim, başarılı bir eğitimdir. Bizde ise eğitim sistemi ezbere dayanıyor ve hayat tümüyle test çözmeyle geçiyor. Merak duygusunu büyüten, 'Geleceği nasıl inşa edebiliriz' diye düşünmeyi engelleyen bir eğitim sistemimiz var. Eğitim sistemimizin buradan çıkması lazım."

Türkiye'yi ileriye taşımanın yolunun üniversitelerden geçtiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, bilgi üretmeyen bir ülkenin geleceğinin olmayacağını söyledi.

Geleceği yurt dışında arayan umutsuz bir gençlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bunun temel bir nedeni var. Bizler babamızdan daha iyi bir eğitim aldık ve onlardan daha iyi bir gelir standardını yakaladık. Sizin kuşağınız ise anne ve babanızdan daha iyi bir eğitim almanıza rağmen onlardan daha düşük bir gelire mahkum ediliyorsunuz. Bu umutsuzluk yaratıyor. Bu bizim cumhuriyet tarihinde ilk kez yaşanıyor. Daha iyi eğitim alan bir kuşak, annelerinden ve babalarından daha düşük bir gelire mahkum ediliyor. Çünkü gelir dağılımında olağanüstü bir bozulma var" diye konuştu. (DHA)

Gündem