Kılıçdaroğlu: Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım

Kılıçdaroğlu: Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin 38. Olağan Kurultayı’nda açıklamalarda bulunuyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 38. Olağan Kurultayı saat 10.00’da başladı.

Kurultayın ilk gününde genel başkan seçimi ikinci, gününde ise Parti Meclisi ve Yüksek Divan Kurulu üyeleri seçilecek.

Kurultaya dakikalar kala İlhan Cihaner adaylıktan çekildi. Böylelikle, Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel ve Örsan Kunter Öymen genel başkanlık için yarışacak.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda İmamoğlu'nu divan başkanlığı için anons etti. Bu sırada salonda "Değişim" sloganları atıldı. İmamoğlu'nun konuşmasından sonra Kılıçdaroğlu yeniden kürsüye geldi.

İmamoğlu'nun konuşmasından sonra Kılıçdaroğlu yeniden kürsüye geldi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamarından öne çıkanlar şöyle:

Altı lider oturduk. Kendilerine de şunu söyledim: ‘Ülkede demokrasi yok, bir sorunlar yumağı haline geldi ve bize tarihin yüklediği bir sorumluluk var. Biz altı lider bunun gereğini yapmak zorundayız. Demokrasiyi, insan haklarını getirmek zorundayız’ dedim, uzun uzun anlattım. Altı parti bir araya geldik ve ülkeyi nasıl yöneteceğimizi oturduk çalıştık. Hemen hemen her alanda ortak mutabakat metni hazırladık. İş cumhurbaşkanlığı adaylığının seçimine gelince masadan kalkmalar ve oturmalar bir araya geldi.

Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Hep şuna inandım: Yolu doğru olanın yükü ağır olur. Yükümüz ağırdı. Sırtımdaki hançerlerle yüküm ağırdı. Beni asıl üzen sırtımdaki yük değil, hançerlerdi. Seçim bitti. Kazanamadık. Daha nefes almadan değişim söylemleri başladı. Değişimi söylemini dillendirenler uzun zamandır değişmeyenlerdir. Ama seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu. Değişim… Aklı olan herkesin bilmesi gereken bir şey var. Değişmeyen tek şey değişimdir. Değişim hayatın kendisidir. ‘Bu CHP Sivas’ın ötesine gidemiyor’ diyorlardı. Sivas’ın ötesine gidemiyorduk, rozet takamıyorduk. Bugün buralardan milletvekili çıkarttık, milletvekili. Hangi değişimden söz ediyorsunuz? CHP Türkiye coğrafyasının her yerinde konuştu, tartıştı. Değişimin içinde olanlar değişimi fark edemezler o yüzden bu ayrıntıya girdim. Asla yan yana gelemezler dedikleri insanlarla yan yana geldim. Asla kucaklaşamaz dedikleri insanlarla kucaklaştım.”

"Asla sizi utandıracak bir şey yapmadım"

Özeleştiri veren Kılıçdaroğlu, “Biliyorum, sizleri zaman zaman üzdüm. Ama bir şeyi bilmenizi isterim: Asla ve asla sizi üzecek, utandıracak bir şey yapmadım. Sizlerle beraber, sizler için, Türkiye için mücadele ettim” dedi.

"CHP sağa kaydı" iddiaları

Bunlar sağın solun ne olduğunu bilmiyorlar. CHP halkın partisidir. Avrupa'nın en güçlü sosyal demokrat partisi CHP'dir. Temel felsefemiz halklılaşma. Halkın yanındayım.

Ayrıntılar geliyor... (Kısa Dalga)

Gündem