Kılıçdaroğlu'na 'çekilmenize izin vermiyorum' diyen İmambakır Üküş konuştu: CHP üyesi değilim

Kılıçdaroğlu'na 'çekilmenize izin vermiyorum' diyen İmambakır Üküş konuştu: CHP üyesi değilim
Gazeteci İmambakır Üküş’ün kurultay sırasında Kılıçdaroğlu'na 'Çekilemezsin' dediği görüntüler orta çıkmıştı. Üküş sürece ve kurultaya ilişkin soruları yanıtladı.

CHP kongresinin ikinci turda Kemal Kılıçdaroğlu’nun çekilmesini engellediği iddia edilen ve Kılıçdaroğlu’nun danışmanı gibi hareket eden İmambakır Üküş, canlı yayında gazeteci Enver Aysever’in sorularını yanıtladı.

Üküş, “Siz gazeteci misiniz, danışman mısınız? Göreviniz nedir?” sorusuna, “Devrimci-sosyalist hareket içinden gelen birisiyim. Devrimci yayınların, gazetelerin, dergilerin yayınlanmasına destek vermiş biriyim. Bunların çıkması için ajans oluşturmuş biriyim” diye yanıt verdi.

‘Kılıçdaroğlu gönülleri’

Üküş, “Ben Kılıçdaroğlu’nun 2009 seçim kampanyasından beri yanında yer almış biriyim. O dönem sol-sosyalist abilerimizle şöyle bir karar aldık. AKP’ye karşı CHP’yi destekleme kararı verdik. Bir grup olarak geldik, Gürsel Tekin ve Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük ve aldığımız kararı bildirdik. ‘Kılıçdaroğlu gönülleri’ olarak bir organizasyon oluşturduk. O günden beri dostluğumuz var. CHP’de resmi bir görevim yok” dedi.

Aysever’in “İstanbul Gerçeği adlı bir siteniz var. Buranın finansmanını nasıl yapıyorsunuz. CHP genel merkezinden ya da CHP’li belediyelerden para alıyor musunuz?” sorusuna Üküş şöyle yanıt verdi:

“Biz bir ajansız. 12 Eylül’den beri ne kadar devrimci yayın çıkmışsa benim katkım var. Biz çok iyi bir ekibiz. Yayıncılık-teknik-matbaa… Biz profesyonel hizmet yürütüyoruz. CHP’li belediyelerden para almadan ilanlarını yayınlayan tek siteyiz. Hiçbir belediyeden para alıp ilan yayınlamayız.”

CHP üyesi değilim

Üküş, “CHP üyesi misiniz?” sorusuna “Ne üyesiyim ne değilim” diye yanıt verdi. Üküş, CHP üyesi görünmediğini söyledi. Gerekçe olarak da iletişim bilgilerinin eksik yazılmasını gösterdi.

Alevi misiniz, Dersim lobisinden misiniz?

“Siz Alevi misiniz, size ‘Dersim lobisinden’ diyorlar” sorusu üzerine Üküş şöyle yanıt verdi:

“Ben Tunceli’nin yolunu görmedim. Siyasi nedenlerden dolayı üniversite okuyamadım. Lise terkim. Alevi düşmanı kişilerin söylediği şeyler bunlar. Şaban Sevinç, Levent Gültekin, Soner Yalçın, Fatih Portakal… Şimdi ne oldu Kılıçdaroğlu kaybedince Aleviler mi kaybetti? Şimdi Karadenizliler partisi mi olacak? Bunların söyledikleri tamamen nefret söylemidir.”

Üküş, “Kılıçdaroğlu genel başkan olmayı istemedi. Öyle bir mücadele yürütmedi. Çevresindekiler nedeniyle Kılıçdaroğlu yüzde yüz kazanabileceği bir seçimi ve kurultayı kaybetti” dedi.

“Kim bu çevresindekiler?” sorusuna Üküş, “Şimdi değişimci olanlar. Eski MYK üyeleri, PM üyeleri” dedi. Canan Kaftancıoğlu ve Oğuz Kaan Salıcı’nın da yenilgide sorumluluğu olduğunu söyledi.

Zafer Partisi ile protokol görüşmesinde neden vardı?

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile protokol görüşmelerinde de yer alan Üküş, “Neden siz yer aldınız? Sizi kim görevlendirdi?” sorusuna “Ben devrimci gelenekten gelen biriyim. Beni kimse görevlendirmedi” diye yanıt verdi.

“Bir gazetecinin böyle bir görevi var mıdır? CHP parti sözcüsü böyle bir protokol yok demişti. Ümit Özdağ’a verilen bakanlık sözünde etkiniz var mı?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Ben her şeyden önce devrimci fikirleri olan bir insanım. Yüzlerce yazı yazdım, toplantı yaptım. Ben sosyal demokratım demedim ki. CHP içinde devrimci fikirlerin, altı okun güncellenerek yeniden ayağa kaldırılması gerektiği için böyle davranıyorum. Protokol görüşmelerinde ve bakanlık sözlerinin yapıldığı görüşmelerde genel başkan yardımcıları da vardı. Üstelik altılı masa liderleri Kılıçdaroğlu’na yetki verdik, istediğiyle görüşebilir dediler. Seçim kaybedilince haberimiz yok diyorlar.”

Üküş, Aysever’in “Abdullah Gül’ün aday olabilmesi için kimler aracı oldu, kimler Kılıçdaroğlu yerine aday olmasını istediler?” sorusuna yanıt vermekten kaçındı.

“Beşli çete”nin Kılıçdaroğlu’nun kazanmaması için her şeyini ortaya koyduğunu öne süren Üküş, “Kılıçdaroğlu, beşli çetenin CHP içindeki uzantılarıyla da mücadele etti” dedi.

‘Hepsinin haberi vardı’

Aysever’in “Zafer Partisi ile protokol yapıldığı gün odada bulunan genel başkan yardımcıları kimlerdi? Değişimci olanlardan var mıydı?” sorusuna Üküş, “Vardı. Değişimciler de vardı. CHP genel merkezinde herkesin haberi vardı. Altılı masanın da haberi vardı. Kılıçdaroğlu hepsini bilgilendirdi” diye yanıt verdi.

CHP medyasını İmamoğlu yeniden dizayn etti

İmamoğlu’nun CHP medyasını yeniden dizayn ettiğini öne süren Üküş, Odatv’nin A Haber’den daha fazla yalan haber yaptığını iddia etti: “Halk Tv ve Sözcü Tv, masada kriz yaşandığı dönemde Kılıçdaroğlu aleyhine yayın yaptılar. Kurultayın kazananı da Özgür Özel değil İmamoğlu.”

Sarıgül iddiaları

Üküş, Mustafa Sarıgül ve oğlu üzerinden İstanbul’da belediye başkanı adaylığıyla ilgili iddiaları hatırlattı.

Mustafa Sarıgül’ün Kılıçdaroğlu’na en çok zarar veren isimlerden biri olduğunu söyleyen Üküş, “Sanki belediye başkanlarını bunlar belirliyormuş gibi hava yarattılar. Şişli ya da başka yerde Sarıgül’e ya da oğluna adaylık sözü verilmedi. Kemal bey salona girerken yanında Mustafa Sarıgül olduğundan haberdar değildi” dedi. (Kısa Dalga)