Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye “Andımız’ın okunmasını istiyorsan açarsın telefon Erdoğan’a söylersin”

Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye “Andımız’ın okunmasını istiyorsan açarsın telefon Erdoğan’a söylersin”

“Danıştay bir karar verdi ortalık karıştı” diyen Kılıçdaroğlu, Öğrenci Andı’nın AKP-MHP Cumhur ittifakı tarafından kaldırıldığını hatırlattı.

 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Danıştay’ın Öğrenci Andı ile ilgili kararına tepki göstermesini “Danıştay'da iki yıl bekledi, yeni hakimler geldi ve Andımız kaldırıldı. Kamuda uzun yıllar hocalık yapan Bahçeli'nin de tahmin etmesi lazım. Sen kalkmışsın Danıştay'ı suçluyorsun. Muhatap alacaksan Erdoğan'ı muhatap alacaksın. Açarsın Erdoğan'a telefon, 'Bu ant okunmadan kusura bakma bir daha bir araya gelemeyiz, ben ülkemi bayrağımı seviyorum, Andımızın okunmasını istiyorum' dersin. Yapar mı? Göreceğiz” sözleriyle değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM grup toplantısında Danıştay’ın Öğrenci Andı ile ilgili kararını ve Bahçeli’nin tepkisini şu sözlerle yorumladı:

Danıştay bir karar verdi ortalık karıştı. Erdoğan bölücü terör örgütüyle masaya oturdu, onların şartı da 'Andımızı kaldıracaksınız' dediler. Andımız kaldırıldı. Daha sonra bu değişiklik iptal edildi ve Andımız'ın okunması gerektiği kararı verildi. Bana soruldu, 'Danıştay doğru karar verdi. Ancak Danıştay Genel Kurulu'nda Erdoğan'ın istediği karar çıkacaktır' demiştim. Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu tarafından böyle bir karar verildi. Andımız; doğruluğu, sevgiyi, saygıyı anlatır. Danıştay bu kararı verdikten sonra, Erdoğan'a daha önce şu çağrıyı yapmıştım, 'Andımızın hangi cümlesinden rahatsızsın bunu anlat' demiştim. Bunu söyledim 2013 yılında, bu soruma cevap alamadım. AK Parti'ye oy veren bütün kardeşlerimize seslenmek istiyorum. Parantez içinde Bahçeli'ye de seslenmek istiyorum. Sayın Erdoğan, Andımızın hangi cümlesinden rahatsızdır, çıkıp milletin önüne açıklasın. Açıklayabilir mi? Açıklayamaz. Danıştay'da iki yıl bekledi, yeni hakimler geldi ve Andımız kaldırıldı. Kamuda uzun yıllar hocalık yapan Bahçeli'nin de tahmin etmesi lazım.

Yapar mı, göreceğiz

Andımızı Cumhur İttifakı kaldırdı. Eğer Sayın Bahçeli, Erdoğan'ı değil Danıştay'ı muhatap alıyorsa, muhatap aldığı yer yanlıştır. Danıştay'a hakimi tayin eden Erdoğan, oradaki kumpası ayarlayan Erdoğan. Sen kalkmışsın Danıştay'ı suçluyorsun. Muhatap alacaksan Erdoğan'ı muhatap alacaksın. Andımız'ın okunmasını istiyorsan, bizim gibi, yapacağın basit bir şey var. Açarsın Erdoğan'a telefon, 'Bu ant okunmadan kusura bakma bir daha bir araya gelemeyiz, ben ülkemi bayrağımı seviyorum, Andımızın okunmasını istiyorum' dersin. Yapar mı? Göreceğiz.”