Kılıçdaroğlu'ndan F-35 ve S-400 çağrısı: Erdoğan ne zaman yanına o hanım kızımızı aldıysa...

Kılıçdaroğlu'ndan F-35 ve S-400 çağrısı: Erdoğan ne zaman yanına o hanım kızımızı aldıysa...

ABD'nin F-16 kararını eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a, "Türkiye masaya yeniden otursun" çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın tercümanlığını yapan Merve Kavakçı'nın kızına dikkat çekti ve "Batı Erdoğan hakkında çok şey biliyor" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Finlandiya ve İsveç'in anlaşmaya vardıktan sonra yaptıkları açıklamalar ile dün ABD Temsilciler Meclisi'nde oylanan ve kabul edilen Türkiye'ye F-16 satışının kısıtlanması kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın daha önce kritik görüşmelerde tercüman olarak yeninde bulundurduğu Merve Kavakçı'nın kızına dikkat çekti.

Twitter hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu "Batı Erdoğan hakkında çok şey biliyor. Batı çok şey bildiği ve elinde tuttuğu bu tarz liderlere bayılır ve destekler" dedi.

'ERDOĞAN NE ZAMAN YANINA O HANIM KIZIMIZI ALDIYSA...'

CHP lideri şu ifadeleri kullandı: "Sevgili Halkım, Daha NATO'daki imzanın mürekkebi kurumadan Finlandiya ve İsveç’ten gelen skandal açıklamalar, Erdoğan'ın yine hiçbir şey alamadan imza attığını gösterdi. Şimdi de skandalın F-16 meselesinde devam ettiğini görüyoruz.

Yatırımcılarından (sahiplerinden) biri olduğumuz F-35 savaş uçağı projesinden çıkartılmamız ve paramızı geri alamamamız yetmiyormuş gibi, yalvar yakar duruma düşürüldüğümüz F-16 uçaklarını nerede kullanıp nerede kullanamayacağımıza dair şartlar koymaya kalktığını görüyoruz.

Erdoğan ne zaman diplomatik görüşmelerde çevirmen olarak yanına o hanım kızımızı aldıysa, ya milyonlarca kaçak sığınmacı ülkemize girdi ya da bedeli milletimize çok yüksek olan sözleşmelere imza attırdılar. Hep söyledim yine söyleyeceğim, Batı Erdoğan hakkında çok şey biliyor.

'BATI BU TARZ LİDERLERE BAYILIR'

Erdoğan ucuz propagandalar dışında elle tutulur hiçbir şeyi bu ülkeye kazandıracak durumda değildir. Öyle "dış güçler" demeyi falan bıraksınlar. Batı, Erdoğan rejimine düşman değildir. İddia ediyorum, Batı çok şey bildiği ve elinde tuttuğu bu tarz liderlere bayılır ve destekler.

Şimdi Erdoğan, sana ne yapman gerektiğini söyleyeyim. Çık ve de ki 'Ben imza attım ama muhalefet bunun onaylanmasını parlamentoda engelleyecek, kendi grubumda da bu konuda kontrolüm tam değil.'

Yeter ki Türkiye masaya yeniden otursun. Tek bir şartımız var. Bu sefer sadece çevirmen hanım kızımızı yanına alarak iş görmeye çalışma sakın, bırak bu işin ehli diplomatlar işlerini yapsınlar. F-35 ve S-400 konularında anlaşmadan da o masadan kimse kalkmasın.

ABD'YE: VARSA BİR SORUNUNUZ BİZİMLE HALLEDİN

Buradan ABD’ye sesleniyorum. Bu konuda suçlu arayacaksanız, suçlusu biziz. Varsa bir sorununuz, bizimle halledin.

Ayrıca çevirmen hanım kızımızdan, yüzbinlerce Afgan sığınmacının ülkemize gelmesine yol açan o toplantıda Biden ile neler konuşulduğunu seçimlerden sonra devletimize açıklamasını talep edeceğiz. Verilen her yetki, sorumluluğu ile birlikte gelir. Kendisi de bunu bilecek yaştadır."

BIDEN ZİRVESİNDE TERCÜMANDI

Biden ile 14 Haziran 2021'DE Brüksel'deki NATO liderler zirvesinde görüşen Erdoğan'ın tercümanlığını Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakçı'nın kızı Fatma Gülham Abushanab üstlenmişti.

Merve Kavakçı'nın, 1988 yılında Ürdün asıllı Amerikalı Ali Ahmet Abushanab ile yaptığı evlilik 5 yıl sürmüş ve 17 Haziran 1993'de sona ermişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI KADROSUNDAKİ KAVAKÇILAR

Kuala Lumpur Büyükelçisi olan Merve Kavakçı'nın diğer kızı Mariam Kavakçı da Cumhurbaşkanlığı danışmanı olarak saray kadrosunda. Merve Kavakçı’nın kız kardeşi Ravza Kavakçı da AKP İstanbul Milletvekili. Merve Kavakçı’nın diğer kız kardeşi Elif Kavakçı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın moda tasarımcısı.

FATİMA ABUSHANAB KİMDİR?

Setav.org’da yer alan bilgilere göre; Fatima Abushanab lisans eğitimini Uluslararası İlişkiler alanında George Mason Üniversitesinde tamamladı. Ardından Georgetown Üniversitesinde Liberal Studies programında Müslüman-Hristiyan İlişkileri bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Washington D.C.’de sürdürdüğü eğitimin yanı sıra farklı yerlerde araştırma asistanlığı görevi aldı. Bunlardan bazıları Becketfund Organization for Religious Liberty, Woodrow Wilson International Center for Scholars ve United States Congress. (Kısa Dalga)