Çakıcı'ya Kılıçdaroğlu'na hakaret ve tehdit suçundan dava açıldı

Çakıcı'ya Kılıçdaroğlu'na hakaret ve tehdit suçundan dava açıldı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit ve hakaret ettiği gerekçesiyle, 2 yıldan 6 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle iddianame hazırladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit ve hakaret ettiği gerekçesiyle, 2 yıldan 6 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istemiyle iddianame hazırladı. Çakıcı, sosyal medya üzerinden Kılıçdaroğlu’na yönelik ağır ifadeler içeren paylaşımlar yapmış, Kılıçdaroğlu suç duyurusunda bulunmuştu. Çakıcı, savcılık ifadesinde bu paylaşımların kendisine ait olduğunu söylemişti. Cumhuriyet Savcısı, cezaevinden yeni çıktığı halde yeniden suç işlediği gerekçesiyle Çakıcı'nın infazı ertelenen eski cezalarını çekmesini, kamu haklarının da yasaklanmasını talep etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun suç duyurusu üzerine Alaattin Çakıcı'nın Türk Ceza Kanunu'nun "zincirleme biçimde tehdit ve hakaret, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlarını düzenleyen 43, 106 ve 125'nci maddeleri uyarınca 2 yıldan 6 yıl 1 aya kadar varan hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırlayarak asliye ceza mahkemesine iletti.

İddianamede, Çakıcı hakkında TCK'nın 58'nci maddesinin de uygulanması talep edildi. Buna göre Alaattin Çakıcı bu iddianame kabul edilir ve yargılama sonunda ceza alırsa, infazı ertelenen eski cezalarından kalan kısımları da çekmek zorunda kalacak. Mahkumiyet halinde Çakıcı'nın, seçme-seçilme, dernek vakıf üyeliği, velayet gibi haklarından yasaklanması da gündeme gelecek. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2021/2333 sayılı iddianamesinde, Çakıcı'nın yaptığı açıklamalarda Kılıçdaroğlu'na yönelik kullandığı, "muhbir", "adi", "şerefsiz", "onur yoksunu", "şerefsiz" gibi birçok hakaretin suç unsuru sayıldığı ifade edildi. İddianamede, "El yazısı ile yazılmış açıklamalarda Kılıçdaroğlu’na hakaret ve tehdit ettiği, şüphelinin üzerine atılı suçları gerçekleştirdiği anlaşıldı" denildi.

Ceza almasını sağlayacağız

Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik,  "Genel Başkanımıza yönelik olarak seviyesizce hakaret ve tehdit sözleri savuran; şikayet edildikten sonra bir anlamda pişmanlık göstererek tehdit etmediği savunmasını yapan, ne var ki anlamsız savunmasına karşılık hakkında iddianame düzenlenmesini engelleyemeyen Alaattin Çakıcı’nın mutlaka ceza almasını sağlayacağız!" dedi.

Alaattin Çakıcı, grup toplantısında kullandığı ifadelerin ardından 17 – 18 Kasım 2020 tarihlerinde Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden bir mesaj paylaştı. Çakıcı, "Akıllı ol", "Vatan hainleri ile Bahçeli'yi bir kefeye koyarsan hayatının hatasını yaparsın",  "kazığa oturturum" gibi ifadeleri kullanmıştı.

Mansur Çelik / ANKA

Gündem