Kılıçdaroğlu'nun avukatından Man Adası davası açıklaması: Yargıtay’ı takmadılar

Kılıçdaroğlu'nun avukatından Man Adası davası açıklaması: Yargıtay’ı takmadılar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vergi cenneti Man Adası açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının açtığı beş ayrı davanın dördünde, Yargıtay’ın bozma kararına rağmen tazminat kararı çıktı. Bugünkü davada, FETÖ’den tutuklanan ve 93 gün sonra göreve dönen İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Ü.E. avukat Celal Çelik’in reddi hakim talebini dikkate almayarak Kılıçdaroğlu’nu 197 bin lira manevi tazminat ödemesi kararını yeniden verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017 yılında TBMM’deki grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarının vergi cenneti olarak bilinen Man Adası’na para gönderdiğini öne sürmüş, bazı belgeleri açıklamıştı. Bunun üzerine Erdoğan ve yakınları tarafından Kılıçdaroğlu hakkında İstanbul’da dört ayrı mahkemede beş ayrı tazminat davası açılmıştı.

Yargıtay’daki FETÖ yapılanmasına tepki göstererek istifa edip avukatlığa başlamış olan, Kılıçdaroğlu’nun savunmanı Celal Çelik, bu tazminat davalarına bakan 4 hakimin de HSK kararnamesi olmaksızın görev yerlerinin değiştirildiğine dikkat çekmişti. Celal Çelik, 4 hakim için de reddi hakim talebini duruşmalarda ısrarla dile getirdi. Ancak bu reddi hakim talepleri, söz konusu hakimler tarafından kabul görmedi ve davalarda Kılıçdaroğlu aleyhine kararlar çıktı.

Çelik, bu kararları istinafa taşıdığını, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin iki dosyada reddi hakim talebinin değerlendirilmediği yönünde görüş bildirdiğini söyledi. Ancak bu kez de istinaftaki hakimlerin yerinin değiştirildiğini, yeni heyet tarafından yerel mahkemeden gelen tazminat kararlarının bir hafta gibi kısa sürede onaylandığını anımsatan Celal Çelik, en sonunda gittikleri Yargıtay’ın ise tazminat kararlarını bozduğunu ifade etti.

Yüksek Mahkeme’nin bozma kararının ardından yerel mahkemeye geri dönen dosyaya bakan 4 asliye hukuk mahkemesi eski kararlarında direndi. Bir davaya ise aralık ayında bakılacağı öğrenildi.

“ISRARLI BİR BİÇİMDE TARAFGİR BİR BİÇİMDE DAVAYA DEVAM İRADESİ ORTAYA KONMUŞ OLDUĞUNDAN”

Bugün İstanbul 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapılan duruşmada Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik davaya bakan mahkeme hakimi Ü.E. için yeniden reddi hakim talebinde bulundu. Çelik, “Önceki duruşma sonrasında sunmuş olduğumuz dilekçe içeriğinde de anlaşılacağı üzere mahkeme hakimi yönünden davadan el çekme gerekliliği bulunmasına karşın ısrarlı bir biçimde tarafgir bir biçimde davaya devam iradesi ortaya konmuş olduğundan, mahkeme hakiminin hiçbir şekilde objektif davranmayacağı yönündeki düşüncemizi tekrar ederek, verilecek kararın da bizim açımızdan hukuki bir metin olarak değerlendirilmeyeceği ifade ederiz” dedi.

Darbe girişiminden bir gün sonra 16 Temmuz 2016 tarihinde HSK kararıyla meslekten çıkartılan, 93 gün sonra mesleğe alınarak İstanbul’a atanan ve bu davaya bakan hakim Ü.E., her duruşmada reddi hakim talebinde bulunan Çelik’in istemini bugün de kabul etmedi, Yargıtay’ın bozma kararına karşı direndi. Mahkeme hakimi, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve yakınlarına 197 bin lira manevi tazminat ödemesi kararını yeniden verdi.

"SUÇ İŞLEMEK AMACIYLA ÖRGÜT KURDULAR"

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik, dört hakim hakkında da Türk Ceza Kanunu’nun 220’inci maddesinde düzenlenen “Suç İşleme Amacıyla Örgüt Kurma Suçu”ndan ve 257’nci maddede düzenlenen “Görevi Kötüye Kullanma Suçu”ndan suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayarak, şunları söyledi:

“Yargıtay’ı takmadılar, Yargıtay’ın haklı gerekçeleri söz konusu olmasına rağmen direndiler önceki suç kapsamlı kararlarının arkasında durarak hukuksuzluk yapma iradeleri oraya koydular. Suç örgütü kapsamında hareket ettiklerini de ispatlamış oldular. Suç örgütü üyesi olmak ve örgüt kurmaktan ötürü ve görevlerini kötüye kullanmaktan şikayetçi olacağız.”

16 TEMMUZ 2016’DA MESLEKTEN ÇIKARILDI, 20 TEMMUZ’DA TUTUKLANDI, 11 EKİM’DE MESLEĞE DÖNDÜ

Bugünkü tazminat kararını veren Ü.E. Enez Hakimi iken, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin hemen ertesi günü 16.7.2016 tarihinde meslekten uzaklaştırılmıştı. Ü.E.’nin de içinde yer aldığı 2 asker ve 7 hakim 20 Temmuz’da Edirne’de yakalanmış, 14 saatlik sorgunun ardından tutuklanarak Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’ne konulmuştu. Ancak eski hakim Ü.E. 93 gün sonra, 11 Ekim 2016 tarihinde mesleğe yeniden kabul edildi ve HSK Birinci Dairesi’nin 18 Ekim 2016 tarihli 1880 sayılı adli yargı kararnamesi ile Enez Hâkimliği’nden İstanbul Anadolu Hâkimliği’ne atandı.

AVUKAT ÇELİK, HAKİMİ HSK'YA ŞİKAYET ETMİŞTİ

Avukat Celal Çelik yargılama boyunca hukuka aykırılıklar olduğunu belirterek hakim Ü.E.’yi 8 Haziran 2018 tarihinde HSK’ya şikayet etmişti. HSK, 2,5 yıl sonra başvuruyu incelemiş 15 Ekim 2020 tarihinde şikayeti işleme koymama kararı almıştı. HSK, hakim Ü.E.’nin meslekten çıkarılma ve geri dönme tarihlerini de bu ret kararında belirtmişti. HSK’nın işleme koymama kararı, avukat Celal Çelik’e 18 Mart 2021 tarihinde posta yoluyla tebliğ edildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bu durumda Yargıtay hukuk dairesi yeniden bu tazminat davasına bakacak ve alacağı karara göre tazminatla ilgili son sözün söylenmesi Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na kadar uzanacak bir süreci işletecek. (ANKA)

Politika