Kış lastiğinde yeni yöntem: İkinci el ya da kiralama

Kış lastiğinde yeni yöntem: İkinci el ya da kiralama
Araç sahipleri 1 Aralık'ın gelmesinden korkar oldu. Kış lastiğinin fiyatı yüzde 100'den fazla arttı.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, yüksek enflasyon ve fahiş zamların zorunlu kış lastiği takmak zorunda olan yük ve yolcu taşıyan araç sahiplerinin yanı sıra araç sahibi olan vatandaşları da vurduğunu söyledi.

Araç sahiplerinin 1 Aralık’ın gelmesinden korkar hale geldiğini belirten Bulut, “Binek araçlar için geçen yıl 577 TL olan araçların kış lastiği bu yıl 1175 TL oldu. Bir diğer markanın kış lastiği geçen yıl 531 TL iken bu yıl 1195 TL. Bir başka markanın geçen sene 560 TL olan kış lastiği ise bu yıl 1065 TL’ye yükseldi. 4 kış lastiği vatandaşa yaklaşık 5000 TL’ye mal oluyor” dedi.

“İkinci el lastiklere ve kiralamaya yöneliyorlar”

Yolcu ve yük taşıyan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılmasının zorunlu olduğunu hatırlatan Bulut, şöyle devam etti:

“Uygulamaya uymayan araç sahipleri hakkında ise 1150 TL trafik cezası kesiliyor. Vatandaş da kendi aracı için zorunlu olmadığı halde, can ve mal güvenliği için kış lastiklerini tercih ediyor. Kış lastiği fiyatları geçtiğimiz seneye göre yüzde yüzün üzerinde zamlandı. Biraz alım gücü olan vatandaş ikinci el lastiklere yöneliyor. Maddi durumu kötü olan vatandaş ise ceza ödememek için kiralama yoluna gidiyor.”

Bulut, lastik otellerinin fiyatının da geçen seneye göre 2 kat arttığını belirterek, geçtiğimiz sene yaklaşık 110 TL olan sezonluk lastik otellerinin fiyatının 210 TL olduğunu aktardı. (Kısa Dalga)

Gündem