KKTC'deki yangına yardım için İsrail’den de iki uçak gönderildi

KKTC'deki yangına yardım için İsrail’den de iki uçak gönderildi

KKTC'nin kuzeydoğusunda üç gündür devam eden yangında en az 12 bin dönüm ormanlık alan kül olurken, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ardından İsrail de yangın söndürme uçağı gönderdi.

KKTC'nin kuzeydoğusundaki Mersinlik bölgesinde çıkan yangın üç gündür söndürülemezken, güneydeki Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ardından İsrail de yardım için yangın söndürme uçağı gönderiyor. KKTC Başbakanlık Afet ve Acil Durum Komitesi Başkanı Hüseyin Cahitoğlu, İsrail’den gelen iki yangın söndürme uçağının yangına müdahale etmek üzere Larnaka’dan yola çıktığını söyledi.

KKTC'de üç gündür devam eden yangında yok olan alanın 12 bin dönüm olduğu da belirtildi. Yerel basının haberlerine göre, Türkiye’den gönderilen İHA’ların tespitine göre 12 bin dönüm alan kül olurken, yangından etkilenen bölgenin rehabilitasyonu için 600 bin fidana ihtiyaç duyulacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise kendilerine, bu akşam saatlerine kadar yangının sönebileceği yönünde bilgi verildiğini açıkladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yangın alanına giden Tatar, "Yangınların büyük ölçüde söndüğünü gördük. Bu akşam saatlerine kadar yangının sönebileceği yönünde bilgi verildi" dedi.

Kıbrıs basınına göre, yangına şu an Kıbrıs Cumhuriyeti’nden iki uçak, İngiliz üslerinden iki helikopter, Türkiye’den bir helikopter ve İsrail’den de iki uçakla müdahale ediliyor. (Kısa Dalga)

* Fotoğraf Yeni Düzen gazetesinden alınmıştır.