Vaka sayıları arttı, Koç ve Boğaziçi'nin ardından İTÜ de uzaktan eğitim kararı aldı

Vaka sayıları arttı, Koç ve Boğaziçi'nin ardından İTÜ de uzaktan eğitim kararı aldı
Koç ve Boğaziçi Üniversitelerinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi de (İTÜ) eğitim öğretime uzaktan devam edilmesi kararı aldı. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, “2021-2022 Güz Yarıyılı sonuna kadar, yüz yüze yürütülen derslerin tamamının hibrit yöntemle yürütülmesine karar verilmiştir” dedi.

Türkiye'de Omicron varyantı ve kış mevsiminin etkisiyle koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla birlikte Koç ve Boğaziçi Üniversitelerinin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi de (İTÜ) eğitim öğretime uzaktan devam edilmesi kararı aldı.

Koç Üniversitesi, 7 Ocak 2022’ye kadar Tıp ve Hukuk fakültelerinde uygulamalı dersler hariç diğer tüm derslerin uzaktan yapılması kararı almıştı. Boğaziçi Üniversitesi ise 4 Ocak 2022’ye kadar derslerin çevrimiçi işleneceğini duyurmuştu.

Koç ve Boğaziçi üniversitelerinde alınan “uzaktan eğitim” kararlarının ardından İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla İTÜ’de de derslerin uzaktan eğitim yoluyla yapılacağını duyurdu. Koyuncu’nun sosyal medya paylaşımları şöyle:

“Son bir haftalık dönemde yerleşkelerimizdeki yurtlarda kalan ve derslere devam eden öğrencilerimizde Covid pozitif vaka sayılarının hızla arttığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, hastalığın yayılımını yavaşlatmak için tedbirler almaya ihtiyaç duyduk.

Aldığımız tedbirler kapsamında;

2021-2022 Güz Yarıyılı sonuna kadar, yüz yüze yürütülen derslerin tamamının hibrit yöntemle yürütülmesine karar verilmiştir.

Öğretim elemanlarımız dersi sınıfta anlatacak ve sınıfa gelebilen öğrenciler dersi yüz yüze dinleyecek; sınıfa gelemeyen öğrenciler ise dersi eşzamanlı olarak Zoom yayınında uzaktan takip edecektir.

Merkezi Derslik Binası’ndaki çalışma alanlarında seyreltmeye gidilecek ve bina içerisinde maske kullanımı konusunda güvenlik tarafından uyarılar sıklaştırılacaktır. Yarıyıl içi ve yarıyıl sonu sınavları yüz yüze gerçekleştirilecektir.” (ANKA)

 

Sağlık