Kolombiya hükümeti ile ELN arasında ilk anlaşma sağlandı

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında ilk anlaşma sağlandı

Anlaşmaya göre, ELN, Embera yerlilerinin topraklarına dönüşüne izin verecek.

Kolombiya hükümeti ile Marksist gerilla hareketi Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında müzakerelerin başlamasından bir hafta sonra ilk anlaşmanın sağlandığı duyuruldu.

Açıklama Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’dan geldi.

Petro, anlaşmaya göre, ELN’nin, ülkenin batısında yerinden edilmiş Embera yerlilerinin topraklarına güvenli dönüşüne izin vereceğini belirtti.

ELN lideri Antonio Garcia ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Yalnızca ülkenin gerçeklerindeki değişikler bizi barışa götürecek. Bu nedenle, toplumun katılımıyla ve hükümetlerin dönüşümleri sayesinde umarım başarıya ulaşır" dedi.

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında 2019’da yürütülen barış görüşmeleri dönemin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafından askıya alınmıştı.

20 Haziran’daki seçimlerde yüzde 50,46 ile Cumhurbaşkanı seçilen Petro, seçim kampanyası boyunca ELN ile görüşmelere başlayacağını belirtmişti.

Petro’nun seçilmesinden sonra görüşmeler Venezuela'nın garantörlük ve ev sahipliğinde başkent Karakas'ta 22 Kasım'da yeniden başlamıştı.

Petro, ayrıca Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşması'nı uygulamak için de söz vermişti. (Kısa Dalga)

Fotoğraf: Julián Ortega Martínez