Komisyonda CHP'nin 'çocuklar aç' çıkışına AKP'nin 'amma da abarttı' tepkisi tartışma yarattı

Komisyonda CHP'nin 'çocuklar aç' çıkışına AKP'nin 'amma da abarttı' tepkisi tartışma yarattı
Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde AKP ve CHP arasında "açlık" polemiği yaşandı. CHP'li isimler çocukların aç olduğuna dikkat çekerken AKP'li İbrahim Aydemir'in "amma da abarttı" demesi tartışma yarattı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 bütçesine ilişkin komisyon görüşmelerinde çocukların okula aç gittiği yönündeki konuşmalar dikkat çekti. MEB’in 2023 bütçesine ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeler önceki gün tamamlandı.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre bütçe görüşmelerinde sık sık öğrencilerin açlık yaşadığı konusu gündeme geldi. CHP’li Emine Gülizar Emecan, çocukların yoksullukla boğuştuğunu belirterek “7 milyon 662 bin çocuk maddi yoksulluk içerisinde ve dengeli beslenemiyor. Yoksul ailelerin çocukları aç kalıyor. Öğün başı 6-7 lirayla bu okullar bu çocukları nasıl besleyecek. Pansiyonlarda kalan, okullarda okuyan çocukları açlığa mahkûm ediyorsunuz” dedi.

AMMA DA ABARTTI

CHP’li Turan Aydoğan da çocukların açlık yaşadığını, bir çocuğun “Açken su içiyorum, karnım doysun, babam üzülmesin diye” dediğini aktardı. AKP’li İbrahim Aydemir ise “Su içiyoru da amma abarttı” yanıtını verdi.

Öte yandan CHP, İYİ Parti ve HDP’nin öğrencilere bir öğüt ücretsiz yemek verilmesine ilişkin önergesi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Gündem