Kötü haber: Virüsün mutasyonlu hali aşıların etkisini azaltıyor

Kötü haber: Virüsün mutasyonlu hali aşıların etkisini azaltıyor
Koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türünün aşıların etkisini düşürdüğü belirlendi. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci “Virüsün mutasyonlu hali aşıların etkisini azaltıyor. Görünen o ki, zorlanacağız” dedi.

Novavax ve Johnson & Johnson firmaları koronavirüse karşı yeni aşılar geliştirdi. www.amerikaninsesi.com’un haberine göre firmaların son paylaştığı deney verileri, bu aşıların, virüsün Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonlu türünün görüldüğü ülkelerde etkisinin düşük olduğunu ortaya koydu. 

“Zorlanacağız”

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci “Virüsün mutasyonlu hali aşıların etkisini azaltıyor. Görünen o ki, zorlanacağız” dedi.

Novavax’ın Perşembe günü yayınladığı deney sonuçlarına göre, firmanın aşısının Güney Afrika halkı üzerindeki etki oranı yüzde 50.

Aynı aşı İngiltere’deki deneylerde ise yüzde 89,3 oranında etkili oldu. 

Dün Johnson & Johnson firması yetkilileri de yaptıkları açıklamada, geliştirdikleri aşının üç kıtada yapılan deney sonuçlarına göre etkililik oranının ortalama yüzde 66 olduğunu belirtti.

Johnson & Johnson firmasının geliştirilmesinde rol alan Harvard Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Dan Barouch Güney Afrika, İngiltere, Brezilya ve Amerika gibi çeşitli bölgelerde artık gözlemlenen mutasyonlu virüse dikkat çekerek, “Bu artık farklı bir pandemi” yorumunda bulundu.

Güney Afrika’dan önce İngiltere’de tespit edilen mutasyonlu virüse karşı aşıların etki oranı hala yüksek. Ancak Novavax ve Johnson&Johnson’dan gelen yeni deney sonuçları Pfizer ve BioNTech’in ortak geliştirdiği aşıyla Moderna’nın aşısının Corona virüsünün yeni türleri üzerindeki etkisiyle ilgili endişeleri de arttırdı.

Sağlık