KPSS skandalında yeni perde: Cemaat dershanesinde sınavdaki sorular sorulmuş

KPSS skandalında yeni perde: Cemaat dershanesinde sınavdaki sorular sorulmuş

KPSS sorularının sızdırılması iddiasına ilişkin soruşturmada bir cemaate yakınlığıyla bilinen dershaneye ulaşıldı. Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri, KPSS'de sorulan soruların, bu dershaneye giden en az 21 adaya deneme sınavı olarak verildiğini tespit etti.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruların sızdırıldığı iddiaları çerçevesinde başlatılan incelemede, bir cemaate yakınlığıyla bilinen bir dershanede yapılan KPSS denemesinde yöneltilen soruların bazılarının geçen hafta sonu gerçekleşen KPSS’deki soru kitapçığında yer aldığı tespit edildi.

T24'ün haberine göre aynı dershanede eğitim alan öğrencilerden 21’inin KPSS’deki yanıtlarının bire bir aynı olduğu belirlendi.

Devlet Denetleme Kurulu uzmanlarının yaptığı çalışmada soruların ele geçirildiği iddialarının yanında sürecin perde arkasında organize bir yapı olup olmadığı araştırılıyor. Araştırma çerçevesinde adı ve yeri henüz gizli tutulan bir dershaneye ulaşıldı.

Söz konusu dershanenin halen devlette etkin olarak faaliyet yürüten ve önemli devlet kurumlarında mensupları bulunan bir tarikatla bağlantısının bulunduğu tespit edildi. Ayrıca, KPSS’den kısa süre önce aynı dershanede yapılan KPSS denemesindeki soruların bir bölümünün hafta sonu gerçekleşen oturumlarda adaylara cevaplaması için dağıtılan soru kitapçıklarında yer aldığı görüldü.

Aynı dershane üzerinde devam eden araştırmalarda, burada eğitim gören ve son KPSS’ye giren 21 adayın cevap kağıtlarındaki yanıtların bire bir aynı olduğu belirlendi. DDK uzmanlarının soruşturmayı bu yönüyle derinleştirdiği öğrenildi.

Etiketler :