Kredi kartlarına düzenleme geliyor: Taksit kaldırılacak mı, limitler düşürülecek mi?

Kredi kartlarına düzenleme geliyor: Taksit kaldırılacak mı, limitler düşürülecek mi?
Son yıllarda ekonomideki olumsuz tablo nedeniyle kullanımında artış yaşanan kredi kartlarıyla ilgili düzenleme geliyor. Düzenlemenin nasıl olacağı ile ilgili bir netlik bulunmazken, finans çevrelerinin görüşü; gelecek önlemlerin zorunlu harcamalardan daha çok lüks tüketimi kısıtlamaya yönelik olması gerektiği yönünde.

Kredi kartlarına düzenleme ile ilgili ilk sinyal Enflasyon Raporu toplantısında Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'dan gelmişti. Karahan, "Kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz" demişti.

NTV'nin yer verdiği bilgilere göre; Karahan bu konuda birkaç fikirleri olduğunu, çalışmaların sürdüğünü, belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Kredi kartlarıyla ilgili ne planlanıyor?

- Karta taksit uygulaması kaldırılabilir
- Asgari ödeme tutarları artırılabilir
- Kart limiti düşürülebilir
- Kredi kartı faiz oranları artırılabilir
- Ödeme alışkanlıkları zayıf olanlara ek önlemler getirilebilir
- Yüksek limitli harcamalara kısıtlama getirilebilir
- Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulabilir

Uzmanlar ise gelecek önlemlerin zorunlu harcamalardan daha çok lüks tüketimi kısıtlamaya yönelik olması gerektiğini belirtiyor.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, "Kredi kartıyla alakalı bir önlem gelme ihtimali var. Ama bunun şeklinin ne olacağını bilmiyoruz. O yüzden taksit sınırı mı ya da başka bir şey mi olur onu bilmiyoruz. Biz de merakla bekliyoruz" diye konuştu.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, kredi kartlarında limitin lüks tüketime gelmesi gerektiğini ifade etmişti Aran, "20 bin liraya kadar olan kredi kartlarında limit ve harcamaları bu önlemlerin dışında tutmak gerekiyor" dedi. (Kısa Dalga)

Ekonomi