Kremlin'den Gorbaçov açıklaması: Rusya tarihine geçti ama...

Kremlin'den Gorbaçov açıklaması: Rusya tarihine geçti ama...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov'un ailesine başsağlığı dilerken, Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov'dan "Rusya tarihine geçecek bir devlet adamıydı ama Batı konusundaki romantizmi haklı değildi" açıklaması geldi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Sovyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov'un ölümü hakkında konuştu. Peskov, Gorbaçov'un Rusya tarihine geçtiğini ama "Batı hakkındaki romantizminin yanlış olduğunu" söyledi.

"Gorbaçov eşsiz bir insandı. Ülkemizin tarihinde her zaman yer alacak bir devlet adamıydı" diyen Peskov, bununla birlikte Gorbaçov'un Batı'yla yakınlaşmasını eleştirdi. Peskov, "Gorbaçov'un Batı konusundaki romantizmi haklı değildi" dedi. Gorbaçov'un Sovyetler Birliği ile Batı arasında sıcak ilişkiler konusundaki umutlarının haklı çıkmadığı yorumu yapan Peskov, "Rakiplerimizin kana susamışlığı kendini gösterdi" ifadelerini kullandı.

PUTİN'DEN BAŞSAĞLIĞI

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Gorbaçov’un ailesine taziye dileklerini iletti. Putin, mesajında, “Dünya tarihinin seyrine çok büyük bir biçimde etki eden Gorbaçov’un ölümü hepimiz için büyük bir kayıp” dedi.

91 yaşında ölen Gorbaçov'un perestroyka (yeniden yapılanma) ve glasnost (açıklık) adını verdiği politikaları Sovyetler Birliği'nin dağılmasının önünü açmıştı. (Kısa Dalga)