Kritik görüşme öncesi AB yetkilisinden uyarı: "Erdoğan işbirliği yapmazsa her şey bloke olacak"

Kritik görüşme öncesi AB yetkilisinden uyarı: "Erdoğan işbirliği yapmazsa her şey bloke olacak"
Yarın yapılacak kritik AB toplantısı öncesinde AB yetkilisinden Erdoğan'a uyarı geldi. Toplantıda bir müzakere olmayacağını, ilerleme konusunda bir çerçeve çizileceğini söyleyen yetkili "Erdoğan işbirliği yapmazsa her şey bloke olacak" dedi

Yarın gerçekleşecek Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında yapılacak kritik görüşmesi öncesinde AB yetkilileri müzakere olmayacağını söyledi. Toplantıda, AB'nin Türkiye'ye yönelik son zirvesinde belirlediği ve hem yaptırımlara hem teşviklere dayalı olan 'ikili' stratejisi çerçevesinde yeni işbirliği alanları ele alınması bekleniyor.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir AB yetkilisi sürecin yeniden başlamasına yönelik yol haritasının Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlı olduğunu şu sözlerle ifade etti: 'Erdoğan'ın yapıcı davranması ve Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine ilişkin gerilimi yumuşatmaya devam etmesi koşullarına bağlı."

Yetkili, salı günü Ankara'da yapılacak olan toplantının 'bir müzakere anı olmayacağını, ilerleme konusunda bir çerçeve çizeceğini' belirtirken, "Eğer Erdoğan işbirliği yapmazsa her şey bloke olacak" diye konuştu.

AFP'ye konuşan diplomat ve yorumcular ise 'Erdoğan'ın ülke içindeki ekonomik sıkıntılar ve müttefiki Donald Trump'ın Beyaz Saray'dan gitmesi sonrası Washington'ın çizgisinin sertleşmesi nedeniyle daha uysal bir hale geldiği' dedi.

Türkiye ile havuç-sopa'ya dayalı bir işbirliği

Avrupa Birliği ülkelerinin liderlerinin mart sonunda yaptığı zirvede, Türkiye'yle 'havuç-sopa' kavramına dayalı olarak işbirliğinin yeniden başlatılması yönünde somut adımlar vaat edilmişti. Zirvede Doğu Akdeniz'de Yunanistan'la yaşanan gerilimin yumuşadığı not edilmiş; Gümrük Birliği'nin modernizasyonu, sağlık ve turizm gibi alanlarda işbirliği, Suriyeli sığınmacılar daha fazla mali yardım gibi somut adımların atılabileceği ama yaptırım seçeneğinin masada tutulduğu vurgulanmıştı. AB liderleri, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeyi ve HDP'ye yönelik kapatma girişimini sert bir dille eleştirmişti. 

 

Dünya