Kriz vız geliyor: MHP'li belediye 90 milyon TL'ye kanal yapacak

Kriz vız geliyor: MHP'li belediye 90 milyon TL'ye kanal yapacak

MHP'li Kütahya Belediyesi, Sinar Mahallesi'ne 'Kanal Kütahya' projesi için harekete geçti. Ekonomik krize rağmen hayata geçirilmek istenen projenin maliyeti 90 milyon TL.

MHP’li Kütahya Belediyesi, Kanal Kütahya adı altında bir proje hazırladı. Belediye, “çılgın projenin” tanıtım dosyasını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 17 Haziran tarihinde teslim etti ve çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) sürecinin başladığı açıklandı. Dosyada, Merkez ilçesi Sinar Mahallesi’nde yapılacak olan Kanal Kütahya projesi için belediye kasasından 90 milyon TL harcanacağı belirtildi.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, 90 milyon TL’lik bu harcamanın 15 milyon TL’si etüd ve proje, 75 milyon TL’si ise inşaat maliyeti için yapılacak.

Kanal Kütahya projesinin 115 bin metrekarelik bir alan üzerine yapılacağı, alana iki adet gondol gezi istasyonu, kafe, yönetim binası, kano bakım onarım binası da inşa edileceği belirtildi. Kanal ise 48 bin metrekarelik bir alanı kaplayacak. Ayrıca projede 12 adet bungalov ev, restoran ve 233 araç kapasiteli otopark bulanacak. Proje tamamlandığında 50 kişinin çalışacağı ve bin kişiye hizmet verileceği de belirtildi.

Hazırlanan dosyada “Faaliyetin gerçekleştirileceği alanda herhangi bir orman, tarım arazisi bulunmamaktadır” denilse de uydu görüntülerinde projenin yapılacağı alanın büyük bir kısmının tarım arazisi olduğu görülüyor. Ayrıca Kanal Kütahya projesinin yapılacağı alanda bir de sulama kanalı bulunuyor.

Bir diğer proje vazo kule

Kütahya Belediyesi’nin bir başka projesi de kentin merkezindeki Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde Çiniciler Çarşısı’nın yanına inşa edeceği ve 45 milyon TL’ye mâl olacak Vazo Kule.. Kule 13 bin 136 metrekarelik bir arazi üzerine inşa edilecek. Ayrıca kulede bir de dönen restoran yer alacak.