Küba Devlet Başkanı ve Erdoğan'dan ortak basın toplantısı: Türk şirketlerinin Küba'daki yatırımları daha da artacaktır

Küba Devlet Başkanı ve Erdoğan'dan ortak basın toplantısı: Türk şirketlerinin Küba'daki yatırımları daha da artacaktır
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Díaz-Canel Bermudez ile ortak basın toplantısında "İlişkilerimizin gerçek potansiyelinin altından kalmasında Küba'ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisinin bulunduğu aşikardır" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle:

"-Küba'dan Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyindeki son ziyaret, Devim Lideri Fidel Castro tarafından Belediye Başkanlığım döneminde İstanbul'da düzenlenen 'Habitat Zirvesi' vesilesiyle 1996 yılında gerçekleşmişti. Ben de 2015 yılında Küba'ya Türkiye'den Cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk resmi ziyareti yapmıştım. Bu tarihi ziyaretin, Türkiye - Küba ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. İlişkilerimizin gerçek potansiyelinin altından kalmasında Küba'ya yıllardır uygulanan tek taraflı yaptırımların etkisinin bulunduğu aşikardır.

-Devlet Başkanı ile görüşmelerimizde Türkiye-Küba ilişkilerini tüm cepheleriyle ele aldık. İşbirliğimizi kuvvetlendirmek yönünde güçlü iradeye sahip olmamızı görmek bizleri ayrıca memnun etti. Değerli dostumla ticaret hacmimizi 200 milyon dolara çıkarma kararlılığımızı teyit ettik. Enerji, turizm, inşaat, tarım, kalkınma, sağlık ve çevre gibi alanlarda mevcut işbirliğini geliştirme imkanlarını değerlendirdik.

-Yaptırım zorluklarına rağmen firmalarımızın Küba'ya ilgisinin arttığını görüyoruz. Sayın Devlet Başkanı'nın İstanbul'da iş dünyamızla yapacağı temasların ziyadesiyle verimli geçeceğine inanıyorum. İstanbul ve Havana arasında haftada üç sefer düzenleyen THY, sosyal ve kültürel ilişkilerimize katkı yapıyor. İnşallah önümüzdeki dönemde Türk şirketlerinin Küba'daki yatırımları daha da artacaktır."

"Yeniden Küba'ya bekliyoruz sizi"

Küba Devlet Başkanı'nın açıklamaları ise şöyle:

''Sayın Erdoğan ile yaptığımız görüşmede her iki ülke arasındaki ilişkilerimizi geliştirmeyi teyit ettik. Son aylarda ticari ikili ilişkiler konusunda mevcut bir ilerleme olsa da finansal işbirliklerimizi çeşitlendirmek adına mutabakata vardık. Başkan Erdoğan'ın 2015 yılındaki Küba ziyareti önemli izler bıraktı. Yeniden Küba'ya bekliyoruz sizleri.'' (Kısa Dalga)

Dünya