Kulis: BTP dışında da altılı masaya katılmak isteyen partiler var

Kulis: BTP dışında da altılı masaya katılmak isteyen partiler var
Ankara kulislerine göre BTP dışında da herhangi bir ittifak içinde bulunmayan bazı partiler 6’lı masada yer alma taleplerini iletmiş. Habertürk yazarı Sarıkaya, ""Hatta o derece ki, muhafazakar partilerin yanı sıra solun farklı kesimlerinde yer alan, hatta geçmişin etkin, bugünün ise az oy alan partilerinden benzer talepler gelmiş" dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi lideri Hüseyin Baş’ın Millet İttifakı’na katılmak istediğini söylemesi altılı masada gündem olmuştu. İYİ Parti ve CHP'den olumlu yanıtlar gelse de masanın genişlemesinin sakıncaları da dile getirildi. Bu konunun 14 Kasım'daki buluşmada ele alınacağı belirtilirken kulisleri de hareketlendirdi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, "Kadiri tarikatının önde gelenlerinin etkin görev üstlendiği Bağımsız Türkiye Partisi’nin bu aşamada 6’lı masada olmasına pek sıcak bakılmıyor" dediği bugünkü yazısında "Aktarıldığına göre BTP dışında da herhangi bir ittifak içinde bulunmayan bazı partiler 6’lı masada yer alma taleplerini iletmiş" bilgisini paylaştı. Sarıkaya özetle şunları yazdı:

"Hatta o derece ki, muhafazakar partilerin yanı sıra solun farklı kesimlerinde yer alan, hatta geçmişin etkin, bugünün ise az oy alan partilerinden benzer talepler gelmiş.

Bazıları SP üzerinden, bazıları da Gelecek Partisi aracılığıyla 6’lı masada olma talebini aktarmış.

Talepte bulananlara da aynı yaklaşım gösterilmiş; hepsini birden masaya almanın karar süreçlerine etki yapacağına dikkat çekilmiş.

Bunu aktaranlar, geçmişte liderler zirvesinde alınan karar gereği genişlemeye kapının kapandığı, “6 parti dışında katılım olmaması kuralının” geçerliliğini sürdürdüğüne vurgu yaptı.

Özetle BTP’ye verilecek mesaj da bugünden kesinleşmiş görünüyor: “Bizimle yol alabilirsiniz ama masada değil. Aramızdaki bir parti veya ittifakın listesi olması kaydıyla…” Burada tek başına Saadet Partisi’nin bir direncinden çok diğer bileşenlerin gerekçeleri öne çıkıyor..."

Yazının tamamı

Politika