Kulis: CHP, Can Atalay için Genel Kurul’da süresiz nöbet başlatacak

Kulis: CHP, Can Atalay için Genel Kurul’da süresiz nöbet başlatacak
CHP milletvekilleri, AYM kararına rağmen tahliye edilmeyen TİP Milletvekili Can Atalay için Genel Kurul'da sürekli nöbet eylemi başlatmayı planlıyor.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay hakkındaki Anayasa Mahkemesi (AYM) kararına uymamasının ardından gözler Meclis’e çevrildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, AYM kararına uyulmamasına hükmetmiş ve “yargısal aktivizm” yapmakla suçladığı ihlal kararı yönünde oy kullanan AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ayrıca, Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi için kararı TBMM Başkanlığı'na göndermişti.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısının ardından TBMM Danışma Kurulu’nun bugün saat 17.00’da toplanacağı açıklanırken, CHP’nin Can Atalay'ın serbest bırakılmaması ile başlayan sürece ilişkin eylemler planladığı da belirtildi.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Danışma Kurulu toplantısındaki ilk talebi, tüm partilerin kaleme alacağı ortak bir kanun teklifi önerisi olacak.

Özel’in, hafta sonu tüm partilerden hukukçuların bir araya gelerek yargı darbesinin önüne geçmek için teklif hazırlamasını isteyeceği belirtildi. Özel, ayrıca TBMM Genel Kurulu’nda konunun bütün ayrıntılarıyla görüşüldüğü bir kapalı oturum talep edecek.

Konunun TBMM Genel Kurulu’nda tartışılmasını isteyecek olan CHP’nin, talebin reddedilmesi durumunda TBMM Genel Kurulu'nda fiili oturum düzenleyeceği belirtildi.

TBMM Genel Kurulu’nu resmi oturumun olmadığı saatlerde de terk etmemesi beklenen CHP milletvekilleri bu yolla konunun kamuoyunun gündeminde kalmasını hedefliyor.

İlk değerlendirmelere göre, 20 CHP Milletvekilinin dönüşümlü olarak TBMM Genel Kurulu'nda nöbet tutması bekleniyor. (Kısa Dalga)