Kulis Haber: CHP'lilerin dokunulmazlıkları kaldırılacak, HDP'ye kapatma için harekete geçilecek

Kulis Haber: CHP'lilerin dokunulmazlıkları kaldırılacak, HDP'ye kapatma için harekete geçilecek
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “inceldiği yerden kopsun” sözlerinin arkasında CHP ve HDP'ye yönelik adımlar olduğu belirtiliyor. Kulislere göre, CHP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması, HDP’ye önce yasayla Hazine yardımının kesilmesi yaptırımı ve ardından kapatma davası geleceği iddia ediliyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “inceldiği yerden kopsun” sözlerinin arkasında muhalefete yönelik yeni bir saldırı dalgasının olduğu belirtiliyor. Kulislere göre, Sezgin Tanrıkulu ve Gamze Akkuş İlgezdi başta olmak üzere CHP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması, HDP’ye önce yasayla Hazine yardımının kesilmesi yaptırımı ve ardından kapatma davası geleceği iddia ediliyor. 

Cumhuriyet’te yer alan kulis habere göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, grup toplantısında, HDP’ye yönelik, “İp inceldiği yerden kopsun. Gara’dan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözlerinin ardında, “HDP’ye yönelik operasyonlar” bulunuyor.”

İlk olarak anayasa ve adalet komisyonlarından oluşan Karma Komisyon’un toplanarak, “milletvekillerinin fezlekelerini görüşmesi” planlanıyor. Komisyonda, “milletvekillerinin öncelikle dokunulmazlıklarının kaldırılması” gündeme getirilecek. Sonrasında ise “dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekilleri ile ilgili yargı yolu açılacak.” 

Komisyonda, bin 300’ün üzerinde milletvekiline ait fezleke bulunuyor. HDP’den sonra hakkında en fazla fezleke bulunan milletvekili CHP’de. Komisyonun önce HDP’li milletvekillerinin, sonrasında ise CHP’li milletvekillerine ait fezlekeleri gündeme alması bekleniyor. 

Tanrıkulu ve İlgezdi hedefte

Daha önce “terörist cenazelerine katıldıkları” iddiasıyla iktidarın hedef aldığı CHP’li Sezgin Tanrıkulu ve CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi gibi isimler hakkında da “yeni fezlekelerin düzenlenebileceği ve komisyona havale edilebileceği” ileri sürülüyor.

HDP’ye yasayla Hazine yardımı kesintisi

İktidar kanadının daha önce “muhalefetin ‘erken seçim hazırlığı’ söylemini kullanabileceği gerekçesiyle, SPY ile ilgili düzenlemeyi 2022’de TBMM’ye getireceği” konuşuluyordu. Gara şehitleri sonrası düzenlemenin de “vakit kaybetmeden” Meclis’e sunulacağına dikkat çekiliyor. Düzenlemede “siyasi partiler ile ilgili” yeni yaptırımların da bulunacağına işaret ediliyor. “Bir siyasi partinin terör örgütüyle doğrudan veya dolaylı bir şekilde iltisaklı olması halinde, o siyasi partinin hazine yardımının kesilmesi” ile ilgili hükmün de yasaya ekleneceği” belirtilirken, “Hazine yardımından mahrum kalan partiler hakkında kapatma davası açılabilmesine yönelik adım atılabileceği” belirtiliyor.

HDP’ye kapatma delilleri toplanacak

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gara’daki 13 şehidin ardından sosyal medya hesabından “provokatif paylaşımları” nedeniyle HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Hüda Kaya hakkında soruşturma başlatmıştı. HDP’nin kapatılması ile ilgili açılması öngörülen kapatma davasında da başsavcılığın başlattığı operasyonun “örnek teşkil edeceği” ifade ediliyor. Ayrıca HDP Diyarbakır il binasında “çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ailelerin ifadelerinin de yer alabileceği” de belirtiliyor.

Gündem