Kulis: Kaftancıoğlu için imza atmadan il başkanlığına devam formülü

Kulis: Kaftancıoğlu için imza atmadan il başkanlığına devam formülü

İktidarın, siyasi yasaklı Canan Kaftancıoğlu’nun CHP İstanbul İl Başkanı olarak imza yetkisini kullanması durumunda hukuki olarak gereğinin yapacağı belirtiliyor.

İstanbul CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay tarafından verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onamasının ardından iktidarın, “Kaftancıoğlu’nun siyasi faaliyetlerini” yakından takip ettiği belirtiliyor. İktidar cephesi, resmiyette bir il başkanı atanıp Kaftancıoğlu'nun görünürde görevini sürdürebileceği bir formülü dile getirdi.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre iktidar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yargıtay’ın Canan Kaftancıoğlu’na hapis cezasını onama kararı sonrası “Mahkemeyi tanımıyoruz. İstanbul il başkanımızdır” sözleri üzerine harekete geçti.

İKTİDAR YAKIN TAKİPTE

MHP lideri Devlet Bahçeli, Kaftancıoğlu için “siyaset yolunun kapandığını” belirtmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da “hukuku” işaret etmişti. Güneysu’nun edindiği bilgiye göre, Yargıtay’ın Kaftancıoğlu hakkında verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezasını onamasının ardından iktidar, “Kaftancıoğlu’nun siyasi faaliyetlerini” yakından takip edecek.

Karar sonrası “siyasi yasağı bulunan” Kaftancıoğlu’nun, “il başkanı olarak herhangi bir resmi evrağı imzalayamayacağına” dikkat çeken iktidar cephesi, Erdoğan’ın “hukuk” çıkışıyla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: “Partilerin il başkanlarının bazı imza yetkileri bulunuyor. Örneğin partiye üye kayıtları, üyelikten çıkarma ya da disipline sevk işlemleri ve seçimlerde sandık görevlilerini belirleme gibi konularda il başkanının imza yetkisi var.

'HUKUKEN DÜŞTÜ' İDDİASI

Kaftancıoğlu ile ilgili Yargıtay’ın kararı var ve söz konusu karar CHP Genel Merkezi’ne de bildirecektir. Bunun sonrasında ise hukuken Kaftancıoğlu’nun il başkanlığı düşmüş kabul edilir ve imza yetkisi ortadan kalkar. Kılıçdaroğlu, her ne kadar ‘Kaftancıoğlu il başkanımızdır’ dese de bunun hukuken anlamı yok.”

SEMBOLİK ATAMA

İktidar kanadı, CHP’nin Kaftancıoğ-lu’nun il başkanlığı ile ilgili tavrının “siyasi” olduğunu belirtirken “CHP, Yargıtay’ın kararı sonrasında hukuken ancak şunu yapabilir: Sembolik olarak imza yetkisini kullanabilmesi açısından bir ismi il başkanı olarak atar ancak görünürdeki isim Kaftancıoğlu olur. Eğer ısrar eder ve Kaftancıoğlu Yargıtay’ın kararının aksine imza yetkisini kullanmaya devam ederse atılan imzalar geçersiz sayılacağından, hukuka aykırılık oluşturacak bu durumu iktidar olarak elbette takip ederiz” değerlendirmesini yapıyor.