Kulis: Türkiye'de normalleşme planı, ilk adımda açık havada maske zorunluluğu kaldırılacak

Kulis: Türkiye'de normalleşme planı, ilk adımda açık havada maske zorunluluğu kaldırılacak

Türkiye salgınla mücadelede yeni bir döneme geçiyor. Vakalardaki düşüşe bağlı olarak aşamalı olarak normalleşme adımlarının atılması bekleniyor. Buna göre, açık havada ise maske mecburiyetinin tamamen kaldırılacağı ifade ediliyor.

Omicron varyantı etkisiyle vaka sayıları 110 bini de aştıktan sonra düşeşe geçti ve 70 binlere kadar geriledi. Sağlık Bakanı Koca, salgınla ilgili yeni kararları çarşamba açıklayacaklarını duyurmuştu. İddiaya göre pandemide mart ayıyla birlikte yeni bir döneme girilmesi, açık alanlarda maske ve mesafe kuralının kaldırılması bekleniyor. Ölüm oranı yüksek olan 65 yaş üstü grup için ise yeni uygulamalara gidileceği belirtiliyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre;  vakalardaki düşüşe bağlı olarak aşamalı olarak normalleşme adımlarının atılması bekleniyor. Buna göre, açık havada ise maske mecburiyetinin tamamen kaldırılacağı ifade ediliyor.

Şehiriçi ve şehirlerarası toplu taşımalar ile kapalı alanlarda ise maske zorunluluğu bir süre daha devam edecek. Ancak bahar aylarından itibaren bu tedbirin bireysel tercihe bırakılacağı belirtiliyor.

Bundan sonra risk gruplarını ve 65 yaş üstünü önemseyen ve önceleyen bir politika izlenerek, diğer bütün alanlarda normale dönüş planlanacak.  Uzmanlara göre mevcut önlemler bahar aylarına kadar devam ederse problem büyük ölçüde aşılmış olacak.