Kültür Bakanlığı'nı zarara uğratan ve ceza alan Ersoy'un görevine devam ettiği ortaya çıktı

Kültür Bakanlığı'nı zarara uğratan ve ceza alan Ersoy'un görevine devam ettiği ortaya çıktı
Kültür Bakanlığı’nı zarara uğratmaktan ceza alan Ahmet Volkan Ersoy’un Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcılığı görevine devam ettiği ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “Ülkemizin kültür ve turizmine katkı sağlayacak olan 2024 yılı bütçe görüşmelerimizi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda tamamlamış bulunuyoruz. Komisyonda kabul edilen 2024 yılı bütçemizin hem Bakanlığımıza hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” notuyla sosyal medyasında paylaştığı fotoğrafta “Kamuyu zarara uğrattığı” gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın davacı olduğu ve suçlu bulunan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Ersoy'un da bulunması dikkat çekti.

'Paranın bir kısmı amaca aykırı kullanıldı'

BirGün’den Işıl Çalışkan’nın haberine göre Ahmet Volkan Ersoy’un Devlet Konservatuvarı Mezunları Dayanışma Derneği yöneticisi olduğu 1999-2002 yılları arasında ülkemizi yurt dışında temsil edecek sanatçıların (sanatsal, kültürel, eğitim çalışmalarındaki) çeşitli giderleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın derneğin hesabına yatırdığı paranın bir kısmının “amaca aykırı kullanıldığı” iddia edilmişti.

Bakanlık Ersoy'a dava açmıştı

Kültür Bakanlığı’nın 11 Kasım 2005’te açtığı davada mahkeme 283 bin TL’nin yasal faizi ile birlikte Bakanlığa verilmesine karar vermişti. Ancak, Devlet Konservatuvarı Mezunları Dayanışma Derneği bu sırada faaliyetini sonlandırmıştı. Bakanlık bu kez Ersoy’un da aralarında olduğu yöneticiler hakkında dava açmıştı. 17 Şubat 2023’te mahkemeye ulaşan bilirkişi raporunda sorumlu olarak yer alan isimlerden biri de Ahmet Volkan Ersoy’du. Mahkeme 283 bin TL’nin yasal faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi.

Ersoy'dan 'Derneği ilgilendiren bir konu bu' savunması

Konuya ilişkin ilk kez konuşan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Ersoy, “Dernek yöneticiliğiyle kamuyu zarara uğratmanın ne alakası var ki? 2000 yılındaki bir olaydan bahsediyorsunuz. Derneği ilgilendiren bir konu bu. Tüzel kişilikle devlette yürüttüğüm bir görev arasındaki bağlantı nedir?” dedi.

'Açıklama yapma gereği duymuyorum'

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcılığı’nın ilk görevi olmadığını belirten Ersoy, “Ben yıllardır kamuda görev yapıyorum. Bu benim ilk görevim değil. Ben çeşitli illerde müdür vekilliği ve genel müdür yardımcılığı gibi görevlerinde bulundum. Konuyla ilgili açıklama yapma gereği duymuyorum” dedi.

Ersoy, 2000-2002 yılları arasında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Bale Disiplin Kurulu Temsilcisi görevini yürütmüştü. 2014 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü festivaller, yarışmalar ve turne organizasyon koordinatörlüğüne sonra da aynı yıl Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ne Müdür ve Sanat Yönetmeni olarak atanmıştı. (Kısa Dalga)

Gündem