Kurtulmuş: Neredeyse Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye kalmıştır

Kurtulmuş: Neredeyse Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye kalmıştır
AKP Başkanvekili Numan Kurtulmuş, tahıl koridoru anlaşmasına Rusya'nın geri dönmesine ilişkin "Bazı Avrupalı ülkelerin hasetle baktıkları, kıskanç baktıkları gibi neredeyse Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye kalmıştır. Tahıl koridoru sadece gıdanın dünya piyasalarına çıkarılması bakımından değil küresel barışın temin edilmesi bakımından önemli ve hayati bir damardır" dedi.

AKP'nin iktidara gelişinin 20'nci yılı nedeniyle 4-5 Kasım tarihlerinde İstanbul Şişli'deki bir otelde "21. Yüzyılda Siyaset ve Yeni Açılımlar Forumu" düzenlenecek. Foruma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Ana teması "İnsanlığın iyiliği için öneriler" olarak belirlenen forumla ilgili detayları AKP Başkanvekili Numan Kurtulmuş düzenlediği basın toplantısında paylaştı.

Kurtulmuş, "Bu sempozyum, insani sorunların nasıl çözülebileceğini ilişkin fikirlerin tartışılabileceği, yeni tekliflerin, Türkiye üzerinden dünya kamuoyuna sunulmasının zeminini hazırlayacak bir platform olacaktır" dedi. Kurtulmuş "Bu ve bundan sonra yapılacak çalışmalarımızın ana fikri Türkiye Yüzyılı'dır. Önümüzdeki yıl Allah'ın izniyle, Türkiye Yüzyılı sadece Türkiye için değil, dünya için Türkiye Yüzyılı olacaktır. Türkiye Yüzyılı vizyonu, aslında bir barış vizyonudur" diye konuştu.

NEREDEYSE RUSYA İLE KONUŞABİLEN TEK ÜLKE TÜRKİYE KALMIŞTIR

Prof. Dr. Numan Kurtulmuş tahıl koridoruyla ilgili olarak, şunları söyledi:

"Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşın ilk anından itibaren Sayın Cumhurbaşkanlığımızın öncülüğünde büyük bir barış vizyonunu ve misyonunu üstlenmiştir. Her iki ülkeyle de bütün konuları her platformda müzakere edebilen, sürekli diyalog kapısını açık tutarak Rusya-Ukrayna arasındaki sorunların azaltılması ve mümkünse bir an evvel barışın gerçekleştirilmesi için gayret sarf etmektedir. Bazı Avrupalı ülkelerin hasetle baktıkları, kıskanç baktıkları gibi neredeyse Rusya ile konuşabilen tek ülke Türkiye kalmıştır. Bunun önemli ve değerli olduğunu biliyoruz ve bu barış vizyonumuzu her alanda sürdürmeye devam edeceğiz.

Dün itibariyle Tahıl Koridorunun yeniden açılması, Rusya'nın Ukrayna'dan aldığı yazılı güvence karşılığında Ukrayna tahılının uluslararası piyasalara açılmasını temin için Türkiye'nin öncülüğünü yeniden kabul etmiş olması barışı sağlamak bakımından önemli bir adımdır. Bu savaşın devamıyla birlikte, 10 yıllar boyunca konuştuğumuz bir gerçek hemen yanımıza geldi. 10 yıllardır dünyanın önümüzdeki dönemde gıda, enerji, su kriziyle karşılaşacağını konuşuyorduk.

İşte geldi, enerji krizi. Hemen kapımızda su krizi. Bunların çatışma içerisinde olan dünyayı içinden çıkılmaz bir çatışma ortamına sürükleyeceği aşikardır. Bu vesileyle, tahıl koridoru sadece gıdanın dünya piyasalarına çıkarılması bakımından değil küresel barışın temin edilmesi bakımından önemli ve hayati bir damardır."

BAŞÖRTÜSÜ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİN ORTAK BAŞARISI OLUR

Başörtüsü anayasa değişikliğiyle ilgili Kurtulmuş, " AK Parti olarak yeni bir anayasa değişikliğiyle, başörtüsü meselesinin tamamen çözülmesi, başörtülü ya da başı açık Türkiye'deki bütün kadınların istedikleri bütün kıyafetlerle, toplumsal hayatın bütün katmanlarında yer almasını sağlayacak bir düzenlemeye ihtiyaç vardı. Bununla ilgili çalışmaları tamamladık. Türkiye'de ailenin güçlendirilmesiyle ilgili anayasaya açıklayıcı bir madde ilave edilerek, Türkiye'de anayasal değişiklikle hak ve özgürlük alanlarının genişletilmesi için bir adım siyasi partilerle paylaştık. Ümit ediyorum ki bütün siyasi partiler bu meseleyi bir siyasi tartışma olarak değil, milletimizin tamamını ilgilendiren bir hak ve özgürlük genişletilmesi olarak görürler" diye konuştu.

(DHA)