Kuzey İrlanda seçimlerinde tarihi sonuç: IRA'nın eski siyasi kanadı Sinn Féin parlamento çoğunluğunu kazandı

Kuzey İrlanda seçimlerinde tarihi sonuç: IRA'nın eski siyasi kanadı Sinn Féin parlamento çoğunluğunu kazandı

Kuzey İrlanda'daki parlamento seçimlerini, İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) eski siyasi kanadı Sinn Féin kazandı. Bölge parlamentosunda ilk kez çoğunluğa sahip olan Sinn Féin, bir yandan ekonomiye odaklanma vurgusu yaparken, bir yandan da Birleşik Krallık'tan ayrılma için dürüst bir tartışma çağrısında bulundu.

İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) eski siyasi kanadı Sinn Féin, Kuzey İrlanda'daki parlamento seçimlerini kazandı. Bölge parlamentosunda ilk kez çoğunluğa sahip olan ayrılıkçı parti, seçim sonuçlarını 'çok önemli bir değişim anı' olarak niteledi. Parti, ilerleyen dönemde Birleşik Krallık'tan ayrılmanın ve 'birleşik bir İrlanda' mefhumunun kamuoyunda dürüst bir şekilde tartışılması çağrısı yaptı.

Yerel seçimlerin henüz kesinleşmeyen sonuçlarına göre Sinn Féin, İrlanda Parlamentosu'nda 27 koltuğu, en yakın rakibi Demokratik Birlik Partisi ise (DUP) 24 koltuğu garantiledi. Sadece iki koltuk için sonuçlar netleşmemişken, Sinn Féin'in en az bir koltuk farkla parlamento çoğunluğunu kazandığı kesinleşti.

SEMBOLİK ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK

İrlanda parlamentosunda ayrılıkçı bir partinin ilk kez çoğunluk kazanması, bölgenin Londra'dan doğrudan ayrılacağı anlamına gelmiyor. Birleşik Krallık'tan ayrılma için gereken referandumun Britanya hükümetinden onay alması gerekiyor. Ancak IRA'nın eski siyasi kanadının parlamento çoğunluğunu kazanması, Protestan nüfus tarafından desteklenen Britanya yanlısı partilerin asırlık hâkimiyetine son verilmiş olması açısından çok büyük bir sembolik önem taşıyor.

'ARTIK DÜRÜST BİR TARTIŞMA GEREKİYOR'

Nitekim sonuçların netleşmesi sonrasında Sinn Féin'den gelen açıklamalarda da bu vurgu yer aldı. Sinn Féin'in başkan yardımcısı olan ve Kuzey İrlanda'daki bölgesel hükümetin yeni başbakanı olma ihtimali bulunan Michelle O'Neill, "Bugün çok önemli bir değişim anını temsil ediyor. Siyasetimiz ve halkımız adına tanımlayıcı bir an" dedi. O'Neill, partinin Kuzey İrlanda bölgesinin Birleşik Krallık'tan ayrılıp İrlanda Cumhuriyeti ile birleşmesi amacı hakkında 'artık dürüst bir tartışma yapılması gerektiğini" söyledi. Bir gazetecinin 'bölgenin ilk milliyetçi başbakanı olmayı bekleyip beklemediğine' dair sorusunu "Halk kararını verdi" diye yanıtladı.

BİRLİKÇİLERE MESAJ: KORKMAYIN

Sinn Féin lideri Mary Lou McDonald ise ilk açıklamasında Britanya'yla birliği savunanlara seslenerek, "Korkmayın. Gelecek hepimiz için aydınlık" dedi. McDonald, bölgedeki ekonomik sorunlara işaret ederek, şu an hükümeti kurup işler hale getirmek yönünde kolektif bir sorumluluk olduğunu söyledi. "Oyun oynamanın zamanı değil, yetişkin ve mantıklı, ortaklık siyasetinin zamanı. Halkın istediği şey bu" diyerek, bölgesel hükümetin kurulmasının uzatılmaması çağrısında bulundu.

Demokratik Birlik Partisi'nin, Kuzey İrlanda ile İngiltere'nin geri kalanı arasında ticari engeller yaratan Brexit müzakerelerinde oynadığı rol nedeniyle oy kaybettiği belirtiliyor.

İSKOÇYA'DAN JET DESTEK

Öte yandan, Sinn Féin'in zaferi, kendisi de Birleşik Krallık'tan ayrılmak için kampanya yürüten İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon memnuniyetle karşılandı. Sturgeon, Sinn Féin'i tebrik eden ilk isimlerden biri oldu; Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Gerçekten tarihi bir sonuç" ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN BELİRLENMESİ AYLAR SÜREBİLİR

Kuzey İrlanda'da bölgesel hükümette iktidar paylaşımı şat koşulmuşken, Londra yanlısı DUP'la yaşanacak anlaşmazlıklar nedeniyle başbakanın belirlenmesinin aylar sürebileceği belirtiliyor.

Sinn Féin, IRA'yla bağlantıları nedeniyle İrlanda sınırının her iki tarafında uzun yıllar dışlanmış olsa da, 1998'deki Hayırlı Cuma Anlaşması sonrasında ekonomik sorunlar, sağlık hizmetleri, yaşam maliyeti gibi gündelik hayata dokunan meselelere odaklanarak Kuzey İrlanda'nın en popüler partisi haline geldi. Son seçimlerde de, ayrılıkçı bir program izlemek yerine ekonomik kaygılara odaklandı. (Kısa Dalga)