Letonya'da eşcinsel olduğunu açıklayan Rinkevics cumhurbaşkanı seçildi

Letonya'da eşcinsel olduğunu açıklayan Rinkevics cumhurbaşkanı seçildi

Letonya'da kendini açıkça ifade eden LGBTQ+ bir siyasetçi devlet başkanı seçildi. Eski Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Letonya'nın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Letonya'da eski Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, cumhurbaşkanı seçildi. Ülkenin cinsel tercihini saklamadan seçilen ilk eşcinsel cumhurbaşkanı olma özelliğini kazanan Rinkevics, Twitter'dan paylaştığı mesajında "Letonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak seçilmekten onur duyuyorum, Letonya halkına iyi hizmet etmek için elimden geleni yapacağım" dedi.

Gazete Oksijen’de yer alan habere göre, Rinkevics 2014 yılında yine Twitter üzerinden eşcinsel olduğunu açıklayarak ülkede bir ilke imza atmış ve "her türlü birliktelik için yasal bir çerçeveye" destek verdiğini ifade etmişti. Bu sebeple Rinkevics'in seçilmesi LGBTQ+ dünyası tarafından ülke için önemli bir dönüm noktası olarak yorumlandı.

Ülkede geçen sene yargı, eşcinsel çiftlerin yasal olarak tanınma hakkına sahip olduğuna hükmetti. Fakat komşularına göre LGBTQ+ hakları konusunda daha muhafazakar bir tablo çizen Baltık ülkesinde eşcinsel evlilik ya da bu çiftlerin evlat edinme hakkı hala bulunmuyor.

Rinkevics ülkede bir ilke imza atmasına rağmen dünyada ise bir ilk değil. Avrupa'nın en küçük iki ülkesinden biri olan San Marino ilk defa kendini açıkça LGBTQ+ olarak tanımlayan Paolo Rondelli'yi Nisan 2022'de devlet başkanı seçmişti. Avrupa'da ayrıca Lüksemburg Başbakanı Xavier Bette ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de LGBTQ+ iki politikacı olarak tanınıyor. (Kısa Dalga)