LGBTİ derneklerinden ortak açıklama: Sivil toplum örgütlerini nefret söylemi ve nefret suçuyla mücadeleye çağırıyoruz

LGBTİ  derneklerinden ortak açıklama: Sivil toplum örgütlerini nefret söylemi ve nefret suçuyla mücadeleye çağırıyoruz
LGBTİ derneklerinden ortak açıklama: LGBTİ ’lara karşı her türlü aşağılama, utandırma ve kriminalize etmeye girişimlerine karşı mücadele eden bizler Onur Yürüyüşleri’nde de olduğu gibi #AşağıBakmayacağız.

 Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin rektör Melih Bulu’yu protestolarından sonra hedef gösterilen LGBTİ dernekleri ortak bir açıklama yaptı.

 “#AşağıBakmayacağız çünkü yukarıda hepimizin özgürleşmesinin olmazsa olmazı gökkuşağı var! Hep beraber, toplumsal barış içerisinde yaşamak için göğe bakalım, gökkuşağına bakalım!” denilen açıklama şöyle:

“Bizler aşağıda imzası bulunan LGBTİ dernekleri olarak, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin demokratik protestolarına uygulanan polis şiddetini ve kamu görevlileri eliyle yürütülen LGBTİ düşmanı karalama kampanyalarına itiraz ediyoruz.

“Ayrımcılık ve nefret söylemi kabul edilemez”

LGBTİ ’lara ve LGBTİ ’ların ifade ve örgütlenme özgürlüklerine saldırılar, ayrımcılık ve nefret söylemi kabul edilemez. LGBTİ ’ların hedef gösterilmesi, aşağılanması, hak savunucularının marjinalleştirilmesi ayrımcılık ve suçtur. Öğrencilerin protesto ve ifade özgürlükleri hakkı, demokratik bir toplumun olmazsa olmazıdır. Söz konusu hedef gösterme ve karalama kampanyalarının bir sonucu olarak Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Kulübü’nün kapatılması, bu kararın kulübe bildirilmeden önce sosyal medyada paylaşılması; çok açık bir şekilde LGBTİ ’ların ifade ve örgütlenme özgürlüğünün ihlal edilmesi demektir.

 LGBTİ ’ların eşitlik ve özgürlük mücadelesi, demokratikleşme ve insan hakları mücadelesidir ve bu mücadelenin vazgeçilemez bir parçasıdır. Yetkililere, karalama kampanyaları ile demokratik haklarımızı ihlal etmeye derhal son vermeleri gerektiğini tekrar söylüyoruz. LGBTİ ’ların can güvenliklerini dahi tehlikeye atabilecek bu kampanyalara karşı tüm sivil toplum örgütlerini nefret söylemi ve nefret suçuyla mücadeleye çağırıyoruz.

 LGBTİ ’lara karşı her türlü aşağılama, utandırma ve kriminalize etme girişimlerine karşı mücadele eden bizler Onur Yürüyüşleri’nde de olduğu gibi #AşağıBakmayacağız.  Çünkü hepimizin birbirinde ve gökyüzünde bulduğu, özgürleşmenin olmazsa olmazı gökkuşağı var! Hep beraber, toplumsal barış içerisinde yaşamak için göğe bakalım, gökkuşağına bakalım.”

 

17 Mayıs Derneği

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği (GALADER)

BİZ Derneği

 Genç LGBTİ Dayanışma Derneği

 HEVİ LGBTİ Derneği

 Kaos GL Derneği

 Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

 LİSTAG (LGBTİ Aileleri ve Yakınları Derneği)

 Muamma LGBTİ Eğitim, Araştırma ve Dayanışma Derneği

Özgür Renkler Derneği

 Pembe Hayat LGBTİ Dayanışma Derneği

 SPoD

 Ünikuir Derneği

Gündem