Madenler ‘SADAT’ ortağına emanet!

Madenler ‘SADAT’ ortağına emanet!
Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü, 4 Ekim’de Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü ve bağlı işyerleri için 12 aylık bir özel güvenlik ihalesi düzenledi. İki şirketin katıldığı ihale, 41 milyon 919 bin TL teklif veren “Ekol Grup Güvenlik Koruma Şirketi”ne gitti.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, bu şirketin sahipleri aynı zamanda SADAT’ın da ortakları arasında yer alan Mehmet Naci Efe ile Mehmet Tek. Ancak Tek ile Efe’nin aldığı ilk ihale bu değil.

İkilinin özel güvenlik şirketleri son 10 yılda kamunun 107 ayrı işini üstlendi. Üstelik bu ihalelerin toplam bedeli 600 milyon TL’yi buluyor.

Özel güvenlik işi ihalesi alınan kurumlar arasında üniversitelerden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na, KYK’ye bağlı öğrenci yurtlarından adliyelere çok sayıda kurum yer alıyor.

Mehmet Naci Efe, 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ASELSAN’ın ve MKE’nin ürettiği askeri ürünleri, yurtdışında sattıklarını itiraf etmişti. Bu açıklamaların gündemde yankı bulmasının sonrasında Efe, SADAT yönetiminden istifa etti. Fakat Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Efe hâlâ SADAT’ın ortaklarından biri.

Gündem