Mahfi Eğilmez: Türkiye her türlü denemeyi yaptığı için ekonomi laboratuvarı gibi çalışıyor

Mahfi Eğilmez: Türkiye her türlü denemeyi yaptığı için ekonomi laboratuvarı gibi çalışıyor

Ekonomist Mahfi Eğilmez "Türkiye, pek çok konuda olduğu gibi ekonomide de olacak olmayacak her türlü denemeyi yaptığı için bir ekonomi laboratuvarı gibi çalışıyor" açıklaması yaptı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, kişisel blogunda "Türkiye: Ekonomi Laboratuvarı" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Türkiye’nin geçmişte uyguladığı ekonomi politikalarına değinen Eğilmez, yükselen enflasyonu düşürmek için ne yapılır sorusuna cevap verdi.

Eğilmez'in yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

"Enflasyonu düşürmek için faizi düşürmeyi öneren pek olmaz. Çünkü bu yöntem geçmişte denenmiş ama tam tersi sonuç verdiği için çözüm getirmediği görülmüştür. Bu yöntem Türkiye’de de birkaç kez denendi. Hatırlarda en çok kalan deneme 1994 krizinin hemen öncesindeki denemedir. Hükümet faizi düşürerek enflasyonu düşürmeyi denedi ve önce enflasyonun iyice yükselmesine sonra da ekonominin krize girmesine neden oldu. Bu deneyime karşılık Türkiye aynı iddiayı gündeme getirmeye ve uygulamaya devam etti. Son olarak 2021 yılında enflasyon yükselirken merkez bankası faizi düşürülerek enflasyonu düşürme denemesi yapıldı ve enflasyon yüzde 36’dan yüzde 80’e fırladı. Enflasyonun yüzde 80 olduğu ekonomide merkez bankası faizi yüzde 14, bankaların mevduat faizi yüzde 20, bankaların kredi faizleri yüzde 45 olunca tasarruf sahipleri paradan kaçıp harcamalarını artırmaya, kredi kullanıcıları da kredi çekip döviz almaya yöneldiler ve doğal olarak enflasyon daha da yükseldi. Böyle bir uygulamayı, böyle bir testi dünyada başka bir yerde yaşama imkânı bulamazsınız. Mesela Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahminini yüzde 60 olarak açıklar ama enflasyon hedefini yüzde 5 olarak belirler. Böyle bir hedef – tahmin farklılığını da başka yerde görme şansınız yok."