Mahkeme, Cengiz İnşaat'ın önünü açtı: Cennet Koy’da ruhsat iptaline ‘yürütmeyi durdurma’ kararı

Mahkeme, Cengiz İnşaat'ın önünü açtı: Cennet Koy’da ruhsat iptaline ‘yürütmeyi durdurma’ kararı

Cengiz İnşaat’ın Bodrum Cennet Koy’da yapmak istediği projenin ruhsatının iptal edilmesi sonrası açılan itiraz davasında mahkeme, ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret’in Bodrum Cennet Koyu’nda yapmak istediği ‘Turizm Konaklama Tesisi’ projesinin önü açıldı.

Bodrum Belediyesi tarafından proje ruhsatının iptal edilmesi sonrası şirket karara itirazda bulunarak dava açtı.

Birgün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre, Muğla 1. İdare Mahkemesi, inşaat ruhsatının iptal edilmesi kararında ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

Mahkeme tarafından verilen kararda, “Her ne kadar bahsi geçen özelleştirme ile ilgili bir yargı kararı bulunmakta ise de ilgili idare konumunda olan Maliye Hazinesi’nce taşınmaza ilişkin olarak adli yargıda bir tapu iptali davası açıldığına ve bu kapsamda adliye mahkemesince tapu kaydının iptaline dair bir karar verildiğine dair dosyada herhangi bir bilgi-belge bulunmuyor. Hâl böyle olunca da davalı idarece tapu idaresinin düzenlediği tapu kaydına göre işlem yapılması gerektiğinden, yolsuz tescil iddiasından hareketle daha önce düzenlenmiş olan yapı ruhsatlarının iptaline dair dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” denildi.

Mahkeme kararında şunlar kaydedildi: “İdari işlemin icrasının devamının imar uygulamaları, tapu kayıtları ve mülkiyet hakkı bakımından telafisi güç, imkânsız sonuçlara neden olabilmesi itibariyle dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.”

Danıştay iki kez iptal etti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret’in Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Göl-Türkbükü mahallesinde yer alan Cennet Koyu’nda yapmak istediği ‘Turizm Konaklama Tesisi’ projesi için 6 Aralık 2022 tarihinde ‘çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı verdi. Şirket Hazine'ye ait 678 bin metrekarelik araziye; 101 apart oda ve 83 süit oda olmak üzere toplam 184 oda yapmayı planlıyor.

Projenin yapılacağı alan ikinci ve üçüncü derece sit alanı içinde kalırken, çevresinde birinci derece sit alanları bulunuyor. Mehmet Cengiz, Cennet Koyu için daha önce iki kez girişimde bulunmuş, fakat Danıştay, Hazine arazisinin özelleştirme kararını iki kez iptal etmişti. Öte yandan Cengiz İnşaat’ın bu proje için dünyaca ünlü mücevher markası Bulgari ile anlaştığı kamuoyuna yansımıştı.

Belediye önce ruhsat verdi, tepkiler üzerine iptal etti

Yargı kararlarına rağmen Bodrum Belediyesi inşaata ruhsat vermişti, hemen ardından bölgede sondaj ve yol çalışması başlatılmıştı. Bölge halkının tepkileri sonrası Bodrum Belediyesi proje için verilen ruhsatı 8 Ocak 2023 tarihinde iptal etmişti. (Kısa Dalga)